Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı ekipleri 2022 yılında gerçekleştirdiği hafriyat yönetimi, inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanımı ve denetimi, bitkisel atık yağ denetimi, katı atıkların ve tıbbi atıkların bertarafı, yenilenebilir enerji üretimi gibi birçok faaliyetle doğayı korumak için önemli çalışmalarda bulundu.  

Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan ekipler, gerçekleştirdikleri çalışmalar ile doğanın korunmasını sağlamaya devam ediyor. Giderek artan yapılaşma sebebiyle en büyük problemlerden birini inşaat ve yıkıntı atıkları oluştururken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kurduğu Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi ile kentte oluşan hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının takibini sağlıyor. 2022 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 314 bin 322 ton hafriyat toprağı madencilik faaliyetleri sonucu vasfını yitirmiş alanların rehabilitasyonunda, 320 bin 997 ton bitkisel toprak ise park, bahçe ve rekreasyon alanlarında değerlendirildi. 59.319 ton inşaat ve yıkıntı atığının ise geri kazanılmak için İnşaat/Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisine kabulü yapıldı.

Sanayicilerin isteği kabul edildi, çevreyoluna trafik ışığı geldi Sanayicilerin isteği kabul edildi, çevreyoluna trafik ışığı geldi

Eskişehir'in doğasının korunması için tüm görevlerini yerine getirdiklerini belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de yaptığı açıklamada, “Belediyemiz şehrimizin doğasını korumak için geçtiğimiz yıllarda açılması planlanan termik santralin yapılmasını durdurmak için taraf oldu. Başvurduğumuz mahkemeleri kazandık ve kentimize yapılacak bu kötülüğü durdurabildik. Bu yıl da başta kömür ocağı olmak üzere maden ve maden sahası genişletilmesi, Alpu Ovası’nın en verimli bölgesine yapılmak istenen projelere karşı hukuki mücadelemizi verdik ve haklılığımız hukukun verdiği kararlarla da bir kez daha ortaya çıktı. Bizler yerel yönetimler olarak şehrimizin doğasını korumaya dün ve bugün olduğu gibi yarın da devam edeceğiz. Eskişehir’in havası, suyu ve toprağını gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakmak gibi bir görevimiz var. Eskişehir kıymetlidir, en çok da havası, suyu ve toprağı...” diye konuştu.