Kardiyoloji Uzmanı Doktor Utku Şenol, hastalıklarda en etkili tedavi yönteminin ‘erken teşhis’ olduğuna dikkat çekti.

“1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü”

Check up taramalarında kalp, kanser ve diyabet hastalıkları başta olmak üzere hastaların tüm kontrollerinin yapıldığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı ve Check Up Sorumlusu Doktor Utku Şenol, “Artık günümüzde hastalıkları tedavi etmekten çok, hasta olmadan erken dönemde teşhis koymak çok daha ön plana çıktı.” dedi.
“CHECK UP YAPTIRMANIN YAŞI YOK”
Check up yaptırmanın herhangi bir yaşı olmadığına dikkat çeken Dr. Şenol, “24-25 yaşındaki genç hastalarda Check up yapıldığında meme kanserini tespit ettiğimiz vakalar oluyor ve yine 25’li yaşlarda ürolojik kanserler, testis kanserleri tahmin edilenin üstünde tespit ediliyor. O nedenle 18 yaş üzerinde hemen hemen her hasta Check up yaptırabilir. Genelde 30-40 yaşına kadar 2 veya 3 yılda bir kez yapılabilir” diye konuştu.
40 yaş üzerindeki kişilerin her yıl mutlaka bir kez check up yaptırmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Dr. Utku Şenol, “40 yaş üzerinde tansiyon, diyabet gibi hikâyesi olan kişilerin yılda bir mutlaka Check up yaptırmasını öneriyoruz. Özellikle kadınların yılda bir meme, kadın doğum ve rutin tetkiklerden zaten geçmesi gerekiyor. Check up yapıldığında bunların tamamı kontrol ediliyor” dedi.