ESGİAD Başkan Vekili Kerem Toparlar yaşanan ekonomik gelişmeler ve şirketlerin finansmana erişimi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Vekili Toparlar açıklamasında şunları belirtti ;“Finansman erişimi konusunda sanayicinin büyük sıkıntı yaşadığı bir dönemdeyiz. Yatırımları artırmak için faizlerin düşmesi olmazsa olmaz bir hamle, lakin tek başına yeterli bir hamle değil.
Güven ortamının ivedilikle sağlanması gerekiyor ve bunun içinde finansman erişiminin kolaylaşması elzem teşkil ediyor.

Asgari Ücret Kaç TL Olmalı? Asgari Ücret Kaç TL Olmalı?

Regülâsyonların mümkün olduğu kadar az değişmesi lazım ki yatırımcı hesabını, bütçesini iyi ayarlayabilsin. Özellikle son haftalarda dikkat çeken bir durum var. Bankacılar mevcut durumdan hiç memnun değil. Merkez Bankası tarafından çok fazla regülasyon yapılıyor. Bu durum yatırımcıyı ürkütüyor ve düşük faize rağmen yatırımcı güvenli tarafta kalıp yatırımlarını ertelemeyi tercih ediyor. Bankalar ürün satamaz hale geldikçe zarara uğrar ki, bu durum güven kaybettirir. Sermaye belirsizlikten ve güvensiz ortamdan her koşulda kaçar ve güvendiği yerde kalır. Sözün özü mevcut hal bankacılık sistemini de tehdit eden bir yere geldi. Yatırımcı kredi alamadıkça eldeki iyi veriler de istihdamda negatif bir seyre dönüşecektir. Yani bir tarafta yüksel enflasyon diğer tarafta işsizlik verileri yükselecektir. Bu sebep ile bir kez daha güven ortamının sağlanmasının elzem olduğunu bunun için kadro liyakatinin ne denli önemli olduğunu paylaşmak isterim.”