Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu ile birlikte gelenekselleşen ‘Yöresel Yemek Yarışması’nda, 92 yarışmacı maharetlerini sergiledi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından Türkiye Aşçılar Federasyonu’na bağlı Eskişehir Aşçılar Derneği iş birliğinde ve kentte bulunan bir AVM’nin ev sahipliğinde düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması, lezzetlerin rekabetine sahne oldu. Et yemeği, sebze yemeği, hamur işi ve tatlı olmak üzere 4 kategoride düzenlenen yarışmaya, Belde Evi sakini 92 kursiyer hazırladıkları lezzetler ile katıldı.

"Ödenmeyecek ödemiyoruz" "Ödenmeyecek ödemiyoruz"


“Biz bir aileyiz, bir ailenin fertleriyiz”
Etkinlikte bir konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Sizleri böyle görmek beni çok mutlu ediyor. Çünkü buraya gelmemizde geçen 20 yılda çok büyük emeğiniz var, çok teşekkür ederim. Bu yarışma çok önemli. Televizyonlarda sürekli yemek yarışmaları izliyorsunuz. Biz bunu 2001 yılında başlatmıştık ve bugünlere kadar sizlerin katılımı, emeği ile geldi. Burası boş olsa, istediğiniz yarışmayı yapın, kıymeti yok. İnsan olacak önce, insan olan yerde her şey güzel olur. Vega’ya, jürilerimize, basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumumuzda misafirimiz olan 2 sanatçımız da aramızda. Özel çocuklarımızın yarışması vardı, inanın çok lezzetliydi. Çocuklarımıza imkan verildiğinde, insanımıza değer verip önemsediğinizde en iyisini yapacağına inanıyorum. Çocuklarımızı da yürekten kutluyorum. Bugün 100’e yakın yemek tadacağız, hepsinin birbirinden güzel olduğuna inanıyorum. Biz bir aileyiz, bir ailenin fertleriyiz. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.
“Belde Evleri Türkiye’ye örnek”
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Eskişehir’de katılmaktan en mutlu olduğum, koşa koşa geldiğim etkinliklerin başında Yöresel Yemek Yarışması geliyor. Burada izlemesi ayrı, jüri olması ayrı, katılması ayrı güzel. Bu yemekleri yapan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum, hepsinin ellerine sağlık. Ben hepsine 100 puan veriyorum, hepsi birbirinden güzel. Jüri üyelerine Allah kolaylık versin, en iyiyi seçmek hiç kolay değil. Her yıl bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan AVM’nin yöneticilerine de teşekkür ediyorum. Tabi Belde Evleri Türkiye’ye örnek, kadını özgürleştiren bir model. Teşekkürün en büyüğü de Belde Evleri modelini, Tepebaşı’ndan başlatıp tüm Türkiye’ye ‘Bizde de olsun’ dedirten kıymetli Başkanımız Ahmet Ataç’a. İyi ki varsınız, iyi ki bu projeleri başlattınız ve Tepebaşı’nda böyle sevilen bir başkan oldunuz” şeklinde konuştu.