Eskişehir'in en çok turist çeken bölgesi olan Odunpazarı'na araç girişi yasaklandı. UKOME tarafından alınan kararla birlikte tarihi bölge araçlardan arındırıldı. Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve caddeye bağlanan tüm sokaklara, gün boyu araç girişi artık yasak.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama şöyle;

İnsanların etkileşimi için güvenli, konforlu, erişilebilir alanlar, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentlerin en temel bileşenidir. Bu çerçevede şehrimizde yayalaştırdığımız ve yayalaştırma sonrası daha da değer kattığımız alanlara bir yenisini daha ekliyoruz.

Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde kalan Kemal Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyemiz tarafından hayata geçirilen birbirinden değerli projeler ile bölgeyi turizm açısından çekim merkezi haline getirmiştir. Özellikle yerli ve yabancı turist sayısındaki artış ile şehrimize gelen turlar nedeniyle de yaşanan araç ve yaya trafiği bölgede trafik düzenlemesi yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. İmar planlarında yaya bölgesi olarak gözüken Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar, 2017/6 sayılı Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından oy birliği ile alınan karar ile 26 Eylül 2022 tarihi itibariyle araç trafiğine belirli saatlerde kapatılacaktır.

1 Nisan – 31 Ekim

09.00 – 23.00

Trafiğe Kapalı Zaman

1 Kasım – 31 Mart

09.00 – 21.00

Trafiğe Kapalı Zaman

Kemal Zeytinoğlu Caddesi ( Atatürk Bulvarı - Şeyh Edebali Sokak Arası)

Arifbey Sokak

Beyler Sokak

Cemalciler Sokak

Çürük Hoca Sokak

Demirler Sokak

Erler Sokak

Fırın Sokak

İnceağa Sokak

Koca Müftü Sokak

Kurşunlu Cami Sokak

Mücellit Sokak

Gazeteciler tepkili; “O yasayı geri çekin” Gazeteciler tepkili; “O yasayı geri çekin”

Ortaç Sokak

Örencik Sokak

Özlemli Sokak

Paşaoğlu Sokak

Şeyh Sadık Sokak

Şirinyalı Sokak

Tiryaki Hasan Paşa Sokak

Zeytinler Sokak

Caddenin araç trafiğine kapatılması nedeniyle cadde girişinde bulunan taksi durağı 1 araçlık bekleme noktası bırakılması şartıyla Atilla Sokak köşesine taşınacaktır. Caddeyi kullanan 18 ve 32 numaralı minibüsler ise Devetepe Sokak-Kocatepe Sokak-Şube Sokak güzergahını kullanarak Odunpazarı’na ulaşacak ve devamında aynı güzergahı kullanmaya devam edecektir