Eskişehir Hayvanları Koruma Kurulu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, gönderdikleri yazıyla Odunpazarı Belediyesi’ne ait Yassıhöyük Mahallesi’nde bulunan Odunpazarı Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’nin kapasitesinin arttırılmasını istemişti. Odunpazarı Belediyesi talebi üzerine hayvan bakımevinin hemen yanındaki hazine arazisi tahsis edilmiş, Odunpazarı Belediyesi ekipleri de arazi üzerinde genişletme çalışmaları yapmıştı. Ekipler genişletme çalışmaları yaparken Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gönderdiği yeni yazıyla Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün olumsuz görüşü nedeniyle arazinin 3 ay içerisinde boşaltılarak eski haline getirilmesini istemişti. Ayrıca 2005 yılından beri faaliyette olan mevcut bakımevinin de yasaya aykırı olduğu belirtilerek kapatma kararı alınmıştı. Odunpazarı Belediyesi de 2005 yılından bu yana ruhsatlı olarak faaliyet yürüten Geçici Hayvan Bakımevi’ne yönelik alınan kapatma kararının hayvanların mağduriyetine yol açacağını söyleyerek Eskişehir Valiliği ve Odunpazarı kaymakamlığı hakkında Eskişehir 2’inci İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Engelli Bireyler Tepebaşı’nda Buluştu Engelli Bireyler Tepebaşı’nda Buluştu

KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

2005 yılından günümüze kadar 22 bin adet sahipsiz sokak hayvanının rehabilite edildiği, 18 bin 600 hayvanın kısırlaştırılma işleminin gerçekleştirildiği Geçici Hayvan Bakımevi’ni kapatmak zorunda kalacaklarını kamuoyu ile paylaşan Odunpazarı Belediyesi, hayvan severlerden bakımevinde kalan düşkün, hasta, yaşlı 91 adet köpek ve 71 adet kediyi sahiplenmesi; kamu ya da özel bakımevlerinden 60 adet yasaklı ırk köpeğin barındırılması için acil yardım yardım talebinde bulunmuştu. Odunpazarı Belediyesi’nin Geçici Hayvan Bakımevi’nin kapatılacak olması kamuoyunun tepkisini çekmiş. Belediye’nin ana hizmet binasına gelen hayvan severler bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istemişti.

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Odunpazarı Belediyesi’nin Eskişehir 2’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı dava görüldü. Belediye’nin taleplerini haklı bulan Eskişehir 2’inci İdare Mahkemesi, konu hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.