Tepebaşı Belediyesi, hayata geçirdiği çalışma ve projeler ile ödüller almaya devam ediyor.

Bu kapsamda Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) tarafından Almanya ve Türkiye arasında yerel yönetim iş birliğini ve karşılıklı iletişimi güçlendirmek amacıyla düzenlenen “Kentsel Sürdürülebilirlik ve Çevre Koruma” konulu proje yarışmasının değerlendirme süreci sonucundan jüriden en yüksek oyu alan Tepebaşı Belediyesi, birinci seçildi. Tepebaşı Belediyesi toplam bütçesi 56 bin Avro olan ödüllü yarışmada, Almanya’dan kardeş kent Treptow-Köpenick Belediyesi ile birlikte hibe almaya hak kazandı.

Ödül töreni düzenlendi  

İstanbul Almanya Başkonsolosluğunda düzenlenen ödül törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra, Almanya İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Dr. Thilo Pahl, Almanya Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Kültür Politikaları Sorumlusu Anna Bartels ve jüri üyeleri katıldı.

“Sürdürülebilir bir kent olmak için projeler ürettik”

Ödül töreninde konuşan Başkan Ataç, “Sürdürülebilirlik alanında ülkemizin öncü belediyesi Tepebaşı adına, Almanya ve Türkiye arasında yerel yönetim iş birliğinin geliştirilmesi için “Kentsel Sürdürülebilirlik” konulu proje yarışmasını kazandığımız için mutluyuz. Tepebaşı Belediyesi olarak yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent olabilmek için önemli çalışmalar ve projeler ürettik. Kentsel sürdürülebilirliğin sağlanması için küresel amaçları yerelleştirilmesi için taahhütler verdik. 2018 yılında Sürdürülebilirlik Merkezini kurduk. Burada sürdürülebilir kentleşmeyle farkındalık yaratmak için belediye çalışanları, vatandaşlar, STK, üniversite ve diğer kurumlarla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda da pek çok proje ve çalışmalar gerçekleştirdik. Biz Treptow Köpenick Belediyesi ile Kardeş Şehir çalışmalarımızı 2010 yılında başlattık. O günden bu yana iki belediye kurulan ilişkiler çerçevesinde kültür-sanat, çevre, sürdürülebilirlik, sosyal girişimcilik alanlarında birçok çalışma ve projeyi işbirliği ile gerçekleştirdik. Yapılan bu çalışmaların devamını getirmeyi umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ödül töreninde ayrıca Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu da proje yarışmasında ödüle layık görülen ‘Etkin ve Sürdürülebilir Topluluklar için Ortaklıklar’ projesi hakkında katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

Birincilik ödülleri takdim edildi

Sunumların ardından ise proje yarışmasında birinci olarak toplam bütçesi 56 bin Avro olan ödüllü yarışmanı birincisi olan Tepebaşı Belediyesi ve Almanya’dan kardeş şehir olan Treptow-Köpenick Belediyesi’ne ödülleri takdim edildi. Başkan Ataç ödülünü, Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Dr. Thilo Pahl’anın elinden aldı.

Başkan Ataç: "Yeşil Kent Hedefimize Ulaştık" Başkan Ataç: "Yeşil Kent Hedefimize Ulaştık"

Editör: Ender Atmacan