Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle, TBMM’de soru önergesi veren Çakırözer,  “Geçtiğimiz yıllarda da aynı konuyu Meclis’te Sağlık Bakanına sorduk ama sonuç alamadık. Üniversitelerde akademik kadrolarda görev yaparken, mesai sonrasında özel muayenehanede hizmet vermek isteyen akademisyenlere yönelik bir çok belirsizlik varken, Sağlık Bakanlığınca yayınlanan genelge ile bu muayenahelerin kapatılması isteniyor. Doktorların çalışma şartlarının iyileştirilmemesi ve sağlık emekçilerine şiddet nedeniyle yurt dışına göç devam ederken, bu genelge ile üniversite hastanelerinde görev yapan ve muayenahanesi bulunan hekimlere baskı arttırılıyor. Farkı şehirlerde tıp fakültelerindeki 100’e yakın profesörün görevlerinden istifa etmek zorunda bırakıldığı haberleri var. Önlem alınmazsa üniversitelerde doktor  yetiştirecek hoca kalmayacak” dedi. 

HEKİMLERİ İSTİFAYA ZORLAYAN GENELGE MECLİS’TE

Başkan Ünlüce: "Şehrimiz ve Ülkemiz İçin Durmadan Çalışacağız.” Başkan Ünlüce: "Şehrimiz ve Ülkemiz İçin Durmadan Çalışacağız.”

Öğretim üyelerinin mesai saati dışında hizmet verdikleri muayenehanelerle ilgili yıllardır devam eden belirsizlik ve mahkemelerin farklı şehirler için verdiği çelişkili kararlardan sonra, Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile üniversitelerde akademik kadrolarda görev yapan hekimlerin muayenehanelerinin kapatılmasını istedi. Genelge sonrasında özel muayenehanesi olan çeşitli üniversitelerdeki çok sayıda profesör, doçent ve doktor öğretim üyesinin görevlerinden istifaya zorlanması tepkilere neden oldu.

“ÜNİVERSİTELERDE DOKTOR YETİŞTİRECEK HOCA KALMAYABİLİR”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Üniversitelerde ve kamu hastanelerinde hekimler ve sağlık çalışanları arasında yurt dışına gidişin yanında istifaların da yaşanmasının kaygı verici olduğuna dikkat çeken Çakırözer “Türkiye’de doktorlar, sağlık çalışanları çeşitli gerekçelerle yurt dışına göç ederken, şimdi de hekimlerimizin üniversite hastahanelerinden, kamu hastanelerinden ayrılmak zorunda bırakılması kaygı verici. Tıp fakültelerindeki öğretim üyesi hekimlerin üniversitelerden istifa edecek konuma getirilmesi sonucu ülkemizde yeni hekim yetiştirilmesi konusunda ciddi problemler yaşanacaktır. Bakanlık gerekli önlemleri almalı ve bunun önüne geçmelidir” dedi.

Editör: Ender Atmacan