Dr. Öğr. Üyesi Recep Yüksel, STS Forum Genç Liderler Ağı için TÜBİTAK Teşvik Ödülü sahibi ve 2247-D Ulusal Genç Araştırmacılar Programı yürütücüsü, 40 yaşını doldurmamış araştırmacılar arasından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın önerileri doğrultusunda seçilen 3 akademisyenden biri oldu.

MEGEM 36. Dönem Mezunlarını Verdi MEGEM 36. Dönem Mezunlarını Verdi

Açılış konuşmasını Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın yaptığı STS Forum, bilim ve teknoloji alanındaki küresel sorunları tartışmak üzere ilgili paydaşları bir araya getiren üst düzey uluslararası bir platformdur. Forum’un amacı her yıl dünyada bilim, teknoloji ve yenilik alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, üniversite ve araştırma kurumlarının üst düzey temsilcilerini bir araya getirmektir. Forum tüm paydaşlarıyla birlikte insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlara yönelik çözümlerin bulunması noktasında bilim ve teknolojinin önemini vurgulamaktadır.

Forum kapsamındaki "Genç Liderler ve Nobel Ödüllüler Diyaloğu”na katılan genç liderler, Nobel Ödülü sahipleri ile samimi bir ortamda verimli ve üretken tartışmalarda bulunurken diğer araştırmacılarla tanışma imkânı da bulmaktadır. STS Forum Genç Liderler Ağı, “İnsanlığın geleceğini taşıyan genç nesilleri temsil eden bu liderlerin, forumun interaktif diyaloglarına kendi bakış açılarıyla katkıda bulunmaları beklenmektedir. Dünyanın önde gelen liderleri ve akranlarıyla ağlar kurabilecek ve zaman içinde bilim ve teknolojinin uygulanmasından kaynaklanan yeni sorun türlerini çözmek için ortaya çıkan hareketin bir parçası olabileceklerdir” ifadeleriyle bu ağın önemine vurgu yapmaktadır.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da STS Forum’a katılım gösterdi ve forum sırasında küresel araştırma ekosisteminin önemli aktörleri ile bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.      

                                                                                                                                                                    

Editör: Ender Atmacan