Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllarda vatandaşın aşından ekmeğinden keserek verdiği vergilerle yapılan bu okullarda eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarak nesiller yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Ne yazık ki son yıllarda çeşitli nedenlerle şehirlere göçün önlenememesi sebebi ile köyler boşalmış, bunun sonucunda yeterli öğrenci olmadığı gerekçesi ile bu güzide okullar kapanmıştır.

Toplumun ortak malı olan bu okullarda çok değerli bilim adamları, yöneticiler, siyasiler ve bürokratlar yetişmiştir. Bu okullarda yüzlerce binlerce acı tatlı anılar yaşanmıştır. Bu nedenle atıl durumda olan bu binaların az sayıda öğrenci bile olsa bakımları yapılarak öğretime açılması sağlanmalıdır. Öğrenci yok ise köy odası, çok amaçlı salon, köy kütüphanesi, sağlık ocağı, kurs binası olarak değerlendirilmelidir. Bu da yapılamıyor ise kaderine terk edilen bu binalar yıkılmadan vatandaşa satılarak elde edilen gelirler okullarda ders araç ve gereçleri temininde kullanılmalıdır.

Dil ve Konuşma Terapisi Merkezi Çok Sevildi Dil ve Konuşma Terapisi Merkezi Çok Sevildi

“Devletin onurunu, prestijini, kamu kaynaklarına güvenini sarsan içler acısı bu görüntülere son verilmelidir.”

İlimize yeni atanan sayın valimiz Hüseyin Aksoy’un görev yaptığı her yerde eğitime verdiği destek takdirle anılmaktadır. İlimiz ve ilçelerimiz kırsal mahallelerinde yıllardır ihmal edilen, atıl durumda bulunan ve yürek yakan görüntüleri ile bizleri derinden üzen köy okulları ve lojmanlarının tekrar eğitime kazandırılması veya atıl vaziyetten kurtarılarak değerlendirilmesi konusunda gereğini yapacağına inanıyoruz.