Eskişehir sanayisinin yüksek teknolojiye dayalı yetişmiş teknik ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından kurulan Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM), meslek ve iş sahibi olmak isteyenlerin yoğun ilgisiyle yeni döneme başladı. 35’inci ve 2024 yılının ilk dönem kurslarına 300 kişi başvuru yaparken, gerçekleşen yazılı ve sözlü mülakatlar sonucu 110 kişi eğitim almaya hak kazandı.

110 kursiyer eğitim alacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün “Genç İstihdamı” Odaklı çalışmaları kapsamında Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM) iş birliğiyle gerçekleşecek olan eğitimlerde 32 kursiyere “CNC Tezgâh Operatörlüğü”, 20 kursiyere “Kalite Kontrol ve Boyutsal Ölçüm Operatörlüğü”, 26 kursiyere “Kaynak Teknolojileri”, 20 kursiyere “Makine Bakım” eğitimleri ile 12 kursiyere “Montaj
Operatörlüğü” eğitimleri verilecek. 2,5 ay sürecek olan eğitimler sabah ve öğle olmak üzere 2 ayrı grup halinde yapılacak.


Yüzde 98 istihdam başarısı

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, MEGEM’in önemli bir misyon üstlendiğini 2009 yılından bu yana Eskişehir sanayisinin nitelikli personel ihtiyacını karşıladığını aktardı. Başkan Küpeli her sene 400’ün üzerinde kişiye eğitim verdiklerini aktararak, “2024 yılının ilk kurs dönemi bugün itibariyle başladı. Yılda 400’ün üzerinde kişiyi sanayimize kazandırarak iş gücü açığının azaltılmasına çok önemli bir katkı sağlıyoruz. MEGEM’den mezun olanların yüzde 98’i sanayide istihdam ediliyor. Gençlerimizin kurs bitiminde yüksek ücretlerle Eskişehir’in gözde sanayi kuruluşlarında hemen iş bulduklarını görmek bizi çok memnun ediyor. Kursiyerlerimize sanayi kuruluşlarımızdan büyük bir talep var. Sanayimizin artan işgücü açığını MEGEM’le kapatmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Ülkemizin ekonomik ekonomik ve teknolojik hedeflerine ulaşabilmesi için çok daha fazla nitelikli çalışana ihtiyacımız var. İlerleyen dönemlerde MEGEM’in kapasitesini arttırmayı planlıyoruz” dedi.
 

Her birinin mesleği ve işi olacak

Başkan Küpeli, yeni dönemde eğitim alacak olan kursiyerlere başarı dileyerek “Yeni dönemde eğitim alacak olan gençlerimize başarılar diliyorum. Gençlerimiz şunu bilsinler ki kurs sonunda her birinin bir mesleği ve sanayide güzel biri işi olacak. Biz buradan kalifiye ve iş
bilen insanlar mezun ediyoruz. Sanayide kaliteli büyüme ve verimlilik, iyi eğitilmiş insan gücüyle olabilir. Bizde Eskişehir OSB olarak bu konuda elimizdeki tüm imkanları sanayimiz için kullanıyoruz” şeklinde konuştu.
 

Eskişehirli Sınıf Öğretmeninden Önemli Başarı Eskişehirli Sınıf Öğretmeninden Önemli Başarı

Eskişehir sanayisine kalifiye işgücü yetiştirmeye devam ediyoruz

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya’da, BEBKA’nın katkılarıyla gerçekleşecek olan 35’inci dönem kurslarına 300 kişinin başvuruda bulunduğunu, sınavlarda başarılı olan 110 kişinin ücretsiz eğitim almaya hak
kazandığını belirtti. Her dönem olduğu gibi 35’inci dönem kurslarına da yoğun bir başvuru olduğunu söyleyen Özkaya, “Gerçekleştirdiğimiz sınav ve mülakatlarda başarı elde eden kursiyerlerden 110’u merkezimizde ücretsiz kurs almayı hak kazandı. Kursiyerlerimizin 32’si CNC tezgâh operatörlüğü, 20’si kalite kontrol ve boyutsal ölçüm operatörlüğü, 26’sı kaynak teknolojileri, 20’si makine bakım ve montaj ile 12’si ise montaj operatörlüğü alanlarında eğitim görecekler. 2,5 ay sürecek olan kursumuzda eğitim alacak olan tüm kursiyerlerimize şimdiden başarılar diliyorum” diye konuştu.