Anadolu Üniversitesi'nde Dil ve Bellek Üzerine Seminer Anadolu Üniversitesi'nde Dil ve Bellek Üzerine Seminer

Konuşmacı olarak EMYO öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Yılmazel’in yer aldığı seminere EMYO akademik personelleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Teknoloji bağımlılığı doğumdan önce başlıyor”
Teknoloji bağımlılığının günümüzde doğum öncesinden başladığına değinen EMYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Yılmazel konuşmasında şunları aktardı:
“Bugün insanların doğumları bile canlı yayınlanıyor ve bu yayınlar sosyal medyada retweet ediliyor, like alıyor. Aslında baktığımızda 2 yaşındaki bir çocuğun dijital ağlarda bir ayak izi oluşmuş durumda. Teknoloji bağımlılığı da bebeklikte başlıyor. Çocukların oyuncaklarına bakın basit bilgisayarların olduğunu göreceksiniz. Çocuklar yemek yerken, bir yerden bir yere giderken veya tuvalete giderken teknolojik cihazlar ya da onları andıran oyuncaklar kullanıyor. Bugün çocukların yüzde 92’si mavi ekrana bakıyor ve bu da başta göz bozukluğu olmak üzere çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Bu durum yetişkinlerde de oldukça fazla ve tuvalete bile telefonsuz giden insan neredeyse yok. Teknoloji bağımlılığı sosyal hayatımızın birçok alanında kendini gösterir oldu. Buna verilebilecek en güzel örneklerden biri neredeyse yolda yürürken telefonuna bakmayan bir insan bulmanın imkânsızlığıdır.”
‘Teknoloji Bağımlılığı’ semineri soru cevap kısmının ardından sona erdi.