CHP’li Çakırözer, “AKP iktidarı Eskişehir’e ‘üvey evlat’ muamelesinden vazgeçmedi, vazgeçmiyor. Bütçe görüşmelerinde komşu illerin milletvekilleri memleketlerine yapılan yol hizmetlerine teşekkür için adeta sıraya girdiler. Biz ‘Eskişehir’in ölüm yolları ne zaman yapılacak’ diyoruz, bahaneler sıralayıp şu tarihte tamamlayacağız diyemiyorlar. ‘Çevre yolu yatırım programında yok, bütçe olursa yapacağız’ diyorlar. AKP iktidarı Eskişehir’in çevre yolu çilesini görmüyor, duymuyor” dedi.

“YATIRIM PROGRAMINDA YOK”

CHP Eskişehir Milllevtekili Utku Çakırözer’in TBMM’deki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde, Eskişehir’de ölüm yolu olarak adlandırılan Seyitgazi-Kırka yolu ile çevre yolunun durumuna ilişkin sorduğu sorulara Bakan Abdülkadir Uraloğlu’ndan yanıt geldi.

Hatipoğlu: "Mevcut Belediyenin Hala Ulaştırmadığı Hizmetlere Şahit Oldum!" Hatipoğlu: "Mevcut Belediyenin Hala Ulaştırmadığı Hizmetlere Şahit Oldum!"

Çakırözer, görüşmelerde, “Eskişehir-Kırka yolunu ihale edecek misiniz, ne zaman yapacaksınız? Mevcut Eskişehir çevre yolu yetersizdir. Eskişehir’e çevre yolu yapmayı planlıyor musunuz?” diye sordu. Bakan Uraloğlu’nun Çakırözer’in sorularına gönderdiği yazılı yanıtta, “ Eskişehir Çevre Yolu Projesi Karayolları Genel Müdürülüğünce 24.09.2008 tarihinde onaylanmıştır. Güzergah yatırım programında bulunmamakta olup, bütçe imkanları dahilinde önümüzdeki yıllarda ihale durumu değerlendirilecektir” ifadeleri yer aldı. Eskişehir’de ölüm yolu olarak adlandırılan Seyitgazi-Kırka yolunun yol yapım çalışmalarının ne zaman başlatılacağı konusunda da tarih verilmedi.

“ÇEVRE YOLU ÇİLESİNİ GÖREN, DUYAN YOK!”

Çakırözer, AKP iktidarının Eskişehir’e üvey evlat muamelesini sürdürdüğünü belirtirken, “Bütçe görüşmelerinde komşu illerin vekilleri Bakan Uraloğlu’na memleketlerine yapılan yol hizmetlerine teşekkür etmek için adeta sırayı girdiler. Biz Eskişehir’imizi sorduğumuzda yatırım programında dahi yok diyorlar.  Bütçe olursa ihale durumunu değerlendireceğiz diyorlar. Ölüm yolları ne zaman tamamlanacak diyoruz, net yanıt veremiyorlar. Çünkü bu iktidar artık Eskişehir’i gözden çıkarmış! Bu çevre yolunu sadece Eskişehirliler değil Ankara’dan, Bursa’dan, her gün olarca farklı şehirden binlerce insan kullanıyor. Ama bu AKP iktidarı hem Eskişehirlilere, hem de bu yolu kullanana on binlerce insana eziyet etmeyi reva görüyor. AKP iktidarı Eskişehir’in çevre yolu çilesini görmüyor, duymuyor” dedi.