Haber: Buğrahan Doğangil

Kanser hastası babasını acil servise götürdüğünde karşılaştığı manzara ile şoka uğrayan hasta yakını Eskişehir Haber Ajansı ihbar hattına ulaştı.

Hasta yakını bizzat yaptığı yazılı açıklamada;

"Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden yazıyorum.  Acil servis kaos durumuna dönmüş diyebilirim.
18:00'da hastaneye giriş yaptık babam adına. Kendisi akciğer kanseri 4. evre, beyin metastas yapmış durumda ve acil önceliği bulunmasına rağmen, kanlı ishali olmasına rağmen yaklaşık 4 saattir  tedaviye alınmıyor. Üstelik göğüs kafesinde kırık mevcut.


Nöbetçi acil müdürü ile görüşmemizde öğrendiğim kadarıyla 10 kadar acil doktorunun toplu istifa ettiği ve şu anda yapılabilecek bir şeylerinin olmadığı, beklemememiz gerektiği, gerekli mercilere istersek şikayette bulunabileceğimizi bize iletti müdür Mustafa bey.


Biz ile birlikte 12-13 saattir muayene bekleyen hastalar mevcut . Babam ile birlikte gelen pankreas kanseri hastalarının da olduğu, şekeri 400 ün üzerine çıkan hastalarında bulunduğu ve sürekli acil tiraj ile bekleyenlerin güvenlik ile kavga etmesi hadiseleri başladı. Bunların sürekli olan şeyler olduğunu da öğrendik.


6 nisanda da babamı aynı acile getirdiğimiz de de durum aynı idi. Yaklaşık 1 aydan bu yana düzelmeyen bir doktor krizi var.
Hasta yetişkin, acilde altına bez bağlanan hastaların altlarını alıp temizleyebileceğimiz bir bölüm bile yok.

Durumu 184 Sağlık Bakanlığı hattına bildirdim. Bana 184'ten geri dönüş yaptılar. Ancak hastanenin Sağlık Bakanlığı'na bağlı olmadığını ve bu nedenle ESOGÜ Tıp Hastanesi'ne yaptırım ya da idari takip yapamayacaklarını ilettiler."

Soner Yüksel ile Yakın Plan - Bölüm 29 Soner Yüksel ile Yakın Plan - Bölüm 29

Hasta yakının yaşadığı mağduriyet iddialarıne ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yönetiminin ne cevap vereceği merakla bekleniyor. Hasta yakınının bu çıkışı sonrasında sosyal medyada aynı şikayetleri yaşayan birçok vatandaştan da ESOGÜ Tıp Fakültesi'ne ağır eleştiriler gelmeye devam ediyor.