Eskişehir sanayisinin yüksek teknolojiye dayalı yetişmiş teknik ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından kurulan Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM), meslek ve iş sahibi olmak isteyenlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 34’üncü dönem kurslarına 353 kişi başvuru yaparken, gerçekleşen yazılı ve sözlü mülakatlar sonucu 133 kişi eğitim almaya hak kazandı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) katkılarıyla gerçekleşecek olan eğitimlerde 38 kursiyere “CNC Tezgâh Operatörlüğü”, 42 kursiyere “Kalite Kontrol ve Boyutsal Ölçüm Operatörlüğü”, 25 kursiyere “Kaynak Teknolojileri”, 20 kursiyere “Makine Bakım ve Montaj” eğitimleri ile 8 kursiyere “Montaj Operatörlüğü” eğitimi verilecek. 2,5 ay sürecek olan eğitimler sabah ve öğle olmak üzere 2 ayrı grup halinde yapılacak.

Hatipoğlu'ndan Eğitim Camiasına Teşekkür Hatipoğlu'ndan Eğitim Camiasına Teşekkür


"Yılda 400’ün üzerinde insanımızı sanayimize kazandırıyoruz"


Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, mesleki eğitimler veren MEGEM ile 14 yıldır Eskişehir sanayisindeki iş gücü açığına çözüm bulduklarını ifade ederek, “Sanayimiz hızlı büyüyor, çok sayıda yeni yatırım var, birçok tesis üretim kapasitesini sürekli arttırıyor. Fabrikalarımızın sayısı devamlı artıyor, istihdamımız hızlı bir şekilde büyüyor. Sanayimiz bu büyüme temposunda istenen ölçüde kalifiye eleman bulamıyor. İşte burada MEGEM devreye giriyor. MEGEM’de 5 dalda verdiğimiz eğitimler sayesinde, yılda 400’ün üzerinde meslek sahibi olmayan insanımızı eğitiyor ve sanayimize kazandırıyoruz” dedi. 
İş garantili kurslara ilgi sürekli artıyor
34. dönem kurslarına yoğun bir başvurunun olduğunu belirten Başkan Küpeli, “MEGEM’den mezun olanların yüzde 98’inin istihdam ediliyor olması. Özellikle gençlerimizin kurs bitiminde yüksek ücretlerle Eskişehir’in gözde sanayi kuruluşlarında hemen iş bulmaları sebebiyle her yeni kurs döneminde merkezimize olan talep bir hayli fazla oluyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde MEGEM’in kapasitesini sanayiden gelen yoğun talebe bağlı olarak de hem donanım hem de eğitmen yönünden geliştirdiğimizde, merkeze yeni meslek dalları da ilave ettiğimizde, mezun sayısının yıllık 750 civarına çıkarmamız gerekecek” diye konuştu.

 
34. dönem 133 kursiyer eğitim alacak


Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya’da, BEBKA’nın katkılarıyla gerçekleşecek olan 34. dönem kurslarına 353 kişinin başvuruda bulunduğunu, sınavlarda başarılı olan 133 kişinin ücretsiz eğitim almaya hak kazandığını belirtti. Özkaya, “Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz sınav ve mülakatlarda başarı elde eden kursiyerlerden 133’ü merkezimizde eğitim almayı hak kazandı. Kursiyerlerimizin 38’i CNC tezgâh operatörlüğü, 42’si kalite kontrol ve boyutsal ölçüm operatörlüğü, 25’i kaynak teknolojileri, 20’si makine bakım ve montaj ile 8’i ise montaj operatörlüğü alanlarında eğitim görecekler. 2,5 ay sürecek olan kursumuzda eğitim alacak olan tüm kursiyerlerimize başarılar diliyorum. Kurs sonunda her birinin bir mesleği ve sanayide işi olacak. Sanayimizin işgücü talebi sürekli artış içinde şimdilerde yılda 2 bine yakın yeni işgücüne ihtiyaç duyuyoruz. Bu sayı 2030’lu yıllarda 3 bin kişiye doğru çıkacak. O yüzden gençlerimizin daha fazla meslek lisesine ve bu tür merkezlerdeki mesleki eğitimlere yönelmesi gerekli. Gelecek sanayide ve mesleki eğitimde” dedi. 
Desteklerinden dolayı BEBKA’ya teşekkür eden Özkaya, “Tüm imkanlarımızla sanayimize iş gücü yetiştirmek için uğraş veriyoruz. Sanayide kaliteli büyüme ve verimlilik, iyi eğitilmiş insan gücüyle olabilir. Bizde Eskişehir OSB olarak bu konuda elimizdeki tüm imkanları sanayimiz için kullanıyoruz. Bu noktada bize güç veren ve destek olan BEBKA’ya da teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerinde bulundu.
 

Editör: Yasin Karaçam