Büyük bir coşku ile gerçekleşen açılışta konuşan Başkan Kurt, “Şu anda gördüğünüz anıt Türk'ün makûs talihinin yenildiği yerdeki bir anıttır. Garp cephesi karargahının olduğu mahalledeki bir anıttır. O nedenle Atatürk'ün yanında onun sonsuza kadar dostluğunu, yoldaşlığını yapmış İsmet Paşa'nın da anıtı vardır. Bunları unutturmaya çalışanlara inat direne direne, birleşe birleşe demokratik cumhuriyetimizi oluşturacağız” dedi.

Odunpazarı Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak Hicri Sezen Meydanı’na “100. Yıl Atatürk Anıtı” açtı. Heykeltıraş Serdar Tekebaşoğlu tarafından yapılan heykelde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı İsmet İnönü bulunuyor. Açılış öncesinde anıtın bulunduğu Hicri Sezen Meydanı, Türk Bayrakları ile süslendi. Marşların çalındığı alana Eskişehirliler ellerinde Türk Bayrakları ile geldi. Coşkulu bir ortamda gerçekleşen açılış törenine, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet İlker, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ile Eskişehir’de bulunan demokratik kitle örgütlerinin başkanları ve çok sayıda Eskişehirli katıldı. Açılış töreninde Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan ve Paşa Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer birer konuşma yaptı.

 

“CUMHURİYETİMİZ SONSUZA KADAR YAŞAYACAK”

Cumhuriyetin 100. yılını kutlamanın her kula nasip olmadığını belirten Başkan Kurt, “Bizlere kısmet oldu, doya doya kutlayalım. Çünkü bu Cumhuriyetle beraber Türkiye Cumhuriyeti çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma adımını attı. Kadınlarımızla erkeklerimiz eşit oldu. İnsan haklarının en üst düzeye kadar ulaşması için mücadele eden bir

Eskişehir Valisi Aksoy'un Adı Bir Bulvara Verilecek Eskişehir Valisi Aksoy'un Adı Bir Bulvara Verilecek

anlayış sergilendi” dedi. Atatürk ve İsmet İnönü’nün Cumhuriyeti bilhassa kimsesizlerin kimsesi olarak kurduğunun altını çizen Başkan Kurt,  ancak ondan sonra varsılların cumhuriyeti olduğunu kaydetti.  Başkan Kurt konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz Türkiye'nin yoksullarının, Türkiye'nin ezilenlerinin, Türkiye'nin dezavantajlı gruplarının Cumhuriyetini kurmak istiyoruz. Bu doğrultuda mücadele ediyoruz. Şu anda gördüğünüz anıt Türk'ün makûs talihinin yenildiği yerdeki bir anıttır. Garp cephesi karargâhının olduğu mahalledeki bir anıttır. O nedenle Atatürk'ün yanında onun sonsuza kadar dostluğunu, yoldaşlığını yapmış İsmet Paşa'nın da anıtı vardır. Bunları unutturmaya çalışanlara inat direne direne, birleşe birleşe demokratik cumhuriyetimizi oluşturacağız.” Heykeltıraş Serdar Tekebaşoğlu’na teşekkür eden Başkan Kurt, “Eskişehir'i izleyecek Eskişehir'in ikinci yüzyılına da yol gösterecek bu ikiliye bütün Türkiye'nin dikkatini çekmek istiyoruz. Ben katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Atatürk'ün yolunda, Atatürk'ün izinde devam edeceğiz. Mücadelemiz sonsuza kadar devam edecek. Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacak. Yaşasın Cumhuriyet” diye konuştu.

ATAMIZ SAĞ OLSAYDI “ESKİŞEHİR İÇİN İŞTE BENİM HAYALİMDEKİ ŞEHİR” DERDİ

Eskişehir'de günlerdir Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığını belirten Talat Yalaz, “Türkiye'de Cumhuriyet Bayramı'nın bu kadar büyük bir coşkuyla bu kadar özveriyle kutlandığı başka bir şehir daha yok. Eskişehir'de yaşamak gerçekten bir ayrıcalık. Şuna yürekten inanıyorum, bugün Atamız sağ olsaydı, ‘Eskişehir için işte benim hayalimdeki şehir’. ‘İşte Cumhuriyet kenti budur’ derdi. Tabii bu kendiliğinden olmuş bir şey değil. Bizim sosyal belediyeciliği ve belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde uygulayan bunu yaparken de Cumhuriyet ilkelerine Atatürk ilkelerine her daim sırtını yaslayan belediye başkanlarımız var. Bu nedenle Cumhuriyet Bayramı en iyi Eskişehir'de kutlanır. Bu açılış için 100. yıl anısına böyle bir anıt

inşa ettiği için Kazım Kut başkanımızı yürekten kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Çakırözer, Süllü ve Arslan yaptıkları konuşmalarda Eskişehir’in böyle bir anıta ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, Cumhuriyetin 100. yılını böyle bir anıt ile taçlandırdığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Kurt ve protokol üyeleri, 100. Yıl Atatürk Anıtı’nın açılışını gerçekleştirdi.