Başkan Kurt: "Odunpazarı Belediye Tiyatrosu 8 Yılda Birbirinden Güzel İşler Üretti" Başkan Kurt: "Odunpazarı Belediye Tiyatrosu 8 Yılda Birbirinden Güzel İşler Üretti"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESOGÜ TÖMER) ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESOGÜ ATAM) iş birliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen “Cumhuriyet Sohbetleri” serisinin ikincisi olan “Cumhuriyet ve Müzik” temalı etkinlik, ESOGÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Bayrakcı ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Meriç Düzbaş’ın konuk olarak katılımları ile ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe ESOGÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Oktay Berber ile ESOGÜ ATAM Müdürü Doç. Dr. Volkan Marttin de katıldı.
Etkinliğin açılışında konuşan ESOGÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Oktay Berber; dil, edebiyat, kültür ve sanat faaliyetlerinin toplum için önemine işaret ederek, Cumhuriyet Sohbetleri’nin bu kısmında Cumhuriyet döneminde Türk müziğinin gelişim safhalarının ele alınarak örneklerinin icra edileceğini ifade etti. Doç. Dr. Berber programa katılan herkese teşekkür etti. Sonrasında Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Bayrakcı ve Dr. Öğr. Üyesi Meriç Düzbaş Cumhuriyet öncesi Türk müziğinin genel durumu, Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki müzik politikaları, radyo ve konservatuvar çalışmaları ile Cumhuriyet dönemindeki Türk müziği bestekârları ve icracıları hakkında bilgiler vererek, kanun ve tambur ile bazı eserleri icra ettiler.
Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Bayrakcı ve Dr. Öğr. Üyesi Meriç Düzbaş’a katılım belgelerinin takdim edilmesi ile program sona erdi.