İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ün katılımıyla Süleyman Çakır Caddesinde bulunan Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde yapılan etkinlikte vatandaşlara gıda kaybı ve gıda israfı konusunda bilgilendirilme yapıldı ve broşür dağıtıldı. 
Yaşanan iklim krizi, pandemi ve nüfus artışları dünyada tarımın ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu bir kez daha göstermiştir.  Dünya’da yaşanan bu süreçte gıda israfı daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Eskişehir'de Süne Çalışmaları Tamamlandı Eskişehir'de Süne Çalışmaları Tamamlandı


Gıda israfının önlenmesi amacıyla uluslararası ölçekte yapılan çalışmalarda Ülkemiz öncülük ekmektedir. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında FAO iş birliğiyle gıda kaybı ve israfının azaltılmasına yönelik büyük çaplı "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık" kampanyası başlatıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda israfına dikkat çekmek ve evlerde güvenilir gıdanın hazırlanıp tüketilmesi için yaptığı etkinlikte vatandaşlara Güvenli Gıda Hazırlanması için 10 Altın Kuralın yer aldığı lifletler dağıtıldı ve tüketicilere gıda alışverişinde, muhafazasında ve hazırlanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıldı. Ayrıca “Son Tüketim Tarihi” ile “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” arasındaki fark anlatılarak gıda israfının önüne geçmek için tüketicilere tavsiyelerde bulunuldu ve “En İyi Denetici Tüketicidir” diyerek gıda güvenliği ile yaşayacakları sıkıntılarda 174 Alo Gıda Hattına başvurmaları bildirildi.