Sergi açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Cumhuriyetin 100. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet’in 100. yılı herkese nasip olmaz. 100. yılı kutlamak bizim kuşağımıza nasip oldu. Doya doya kutlamalıyız. Bütün sokaklarda, bütün mahallelerde, bütün Eskişehir’de coşkuyla kutlamalıyız” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında Şehrin Ateşi Seramik Galerisinde, Toprağın 100’ü Seramik Karo projesi düzenledi. Projeye Türkiye’nin dört bir yanından 60 seramik sanatçısı katıldı. Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak sanatçılar tarafından yapılan seramik karolar, Şehrin Ateşi Seramik Galerisinde bir araya getirilerek sergilenmeye başladı. “Toprağın 100’ü” adı verilen serginin açılış törenine, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin sanat danışmanı Prof. Dr. Ayşegül Türedi Özen, sergide eserleri bulunan sanatçılar, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ile çok sayıda sanatsever katıldı.

YAŞASIN CUMHURİYET

Törende Şehrin Ateşi Seramik Galerisi sanat danışmanı Prof. Dr. Ayşegül Türedi Özen ile Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, birer konuşma yaptı. “Ne mutlu bize, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizi, 100 yıl önce topraklarımızda eşit, adil, hür ve özgür, hak ve hukukla insanca yaşanacak biçimde olan Cumhuriyet’le tanıştırmış” diyen Özen, Cumhuriyetin 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında, Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisinin “Toprağın 100’ü” adını verdiği seramik sergisini düzenlediğini söyledi. Bu sergi ile Ata’ya ve Cumhuriyete sevgi ve saygılarını sunduklarını kaydeden Özen, “Doğusundan batısına, birbirinden değerli seramik sanatçılarımızla, el ele verdik. Cumhuriyet coşkusuyla, çeşitli toprakları şekillendirdik, renklendirdik. Birbirinden eşsiz seramik karolarımızı Odunpazarı Şehrin Ateşi seramik galerimizde bir araya getirdik. Sadece bir gün değil, sadece bir yıl değil, her an, her saniye kutlansın ve sonsuza dek, yaşasın Cumhuriyet.” dedi.

Çuhadar: "Umarım Bizim Gönül Elçilerimiz Olursunuz" Çuhadar: "Umarım Bizim Gönül Elçilerimiz Olursunuz"

“CUMHURİYET’İN 100. YILI HERKESE NASİP OLMAZ”

Cumhuriyetin 100. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Kurt, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Cumhuriyetin 100. yılında bu sergiyi açabiliyorsak, Cumhuriyete borçlu olduğumuzu vurgulamak isterim. Eğer Cumhuriyet olmasaydı, özgürlük olmazdı, böyle güzel eserler de çıkmazdı. O nedenle, Cumhuriyete, Atatürk’e ve onun arkadaşlarına, binlerce kez teşekkür etmek, şükranlarımızı sunmak lazım. Cumhuriyet’in 100. yılı herkese nasip olmaz. 100. yılı kutlamak bizim kuşağımıza nasip oldu. Doya doya kutlamalıyız. Bütün sokaklarda, bütün mahallelerde, bütün Eskişehir’de coşkuyla kutlamalıyız. Ama ne yazık ki, başımızdaki iktidar kutlamamamız için her şeyi yapıyor. Bizde onun inadına, yoğun bir biçimde kutlamaya devam edelim. Gönülden kutlayalım, yürekten kutlayalım. Bu sergiye katılan bütün sanatçı arkadaşları kutluyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Odunpazarı demek sanat demek, Odunpazarı demek bilim demek olsun, demokrasi demek olsun, Cumhuriyet demek olsun.”

Konuşmaların ardından Başkan Kurt, Toprağın 100’ü Seramik Sergisine katılan sanatçılara teşekkür belgelerini takdim etti. Ardından da tüm katılımcılarla sergi açılışı gerçekleştirildi. Başkan Kurt ve diğer katılımcılar Toprağın 100’ü seramik sergisini gezdi. Başkan Kurt, sanatçılardan eserleri ile ilgili bilgi aldı.

Editör: Ender Atmacan