Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’ndan Cumhuriyetin 100.yılına özel çocuk oyunu ‘Sihirli Müze Atatürk’e Yolculuk’ oyununda araştırmayı ve öğrenmeyi çok seven bir grup arkadaşın rotası Atatürk müzesine düşer. Ama bu müze diğerlerinden farklıdır. ‘Sihirli Müze’ çocuklara Atatürk ‘e dair birçok bilgiyi eğlenceli bir şekilde gösterecektir.

İpek Uzkalan’ın yazıp yönettiği oyunda; Batuhan Baysun, Ceren Yeltepe, Mehmet Doğru, Mete Özmen ve Sude Çakır yer alıyor. Oyunun müziği Hüseyin Demir’e sahne tasarımı da Çiğdem Öztürk’e ait. Oyun 9 Kasım 2023 tarihinde saat 10:30 ve 12 Kasım 2023 tarihinde saat 13:00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde perde açacaktır.

Müzikseverler Bu Sahafta Geçmişe Yolculuk Yapıyor Müzikseverler Bu Sahafta Geçmişe Yolculuk Yapıyor

ARA TATİL HEDİYESİ…

Odunpazarı Belediye Tiyatrosu ara tatilde ise küçük seyircilerine bir tatil hediyesi olarak 16 Kasım 2023 tarihinde Enos ve İo Farklılıklar Gezegeni çocuk oyununu ücretsiz sahneleyecek. 

Odunpazarı Belediye Tiyatrosunun çocuk oyununda çocuklar Enos ve İo ile hem güneş sistemindeki gezegenleri tanıyacak hem de uzaylı kuklalarla keyifli bir yolculuğa çıkacaklar. Belediye Tiyatrosu’nun yeni çocuk oyunun en önemli özelliği ise iklim krizine dikkat çekebilmek için tüm dekorların ileri dönüşüm yöntemleri ile uygulanmış olması… Oyunda gezegenleri tanıtırken, kendi gezegenimiz olan dünyayı korumak için dekorların tamamında atık ve kullanılmayan malzemelerden Farklılıklar  Gezegeninin yaratılmış olması. Kırık huniler, yumurta kolileri, atık kağıtlar ve niceleriyle yapılan uzaylılar ve gezegenler.. hepsi ileri dönüşüm tekniği ile oyunun bir parçası olmuştur.

İpek Uzkalan'ın yazdığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı Çiğdem Öztürk'e, müziği Hüseyin Demir'e, ışık tasarımı ise Ömer Burak Ünal'a ait. Oyun tam bir ekip çalışması ile sahneye taşınıyor. Oyunun oyuncu kadrosu da yine Batuhan Baysun, İpek Uzkalan ve Hüseyin Demir’den oluşuyor.

Black light tekniğinin de kullanıldığı oyunda; Dünya’dan araştırma için uzaya gönderilen astronot şempanze Enos roketinin arızalanmasıyla varlığından haberi olunmayan bir gezegene iniş yapar. Farklılıklar gezegeni... Bu gezegende güneş sistemindeki her bir gezegenden gelen uzaylılar yaşar. Uzaylıların gezegende kontrolünü sağlayan uzaylı İO, onların birlik içinde yaşamasını kendine görev edinmiştir. Ama bu işi yapmakta çok zorlanır. Çünkü her uzaylının birbirinden farklı özellikleri ve güçleri vardır. İO, Enos ile karşılaşınca işlerin rengi değişir…

Oyun 16 Kasım 2023 tarihinde saat 13:30’da Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde sahnelenecektir.