Gazete Duvar'dan Şenay Yıldırım İYİ Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın ile bir röportaj gerçekleştirdi. 

Türkiye’de lunapark sektörünü başlatan ailelerden birinin üçüncü kuşak temsilcisi olan Melih Aydın, son genel seçimde İYİ Parti'nin 3. sıra Eskişehir milletvekili adayı oldu.

1987 doğumlu olan Aydın, iş dünyasına erken adım attı. Aile şirketinde çalıştıktan sonra 2010 yılında Funnivarium markasını kuran Aydın, bu marka ile AVM içi eğlence merkezleri işletmeciliği, açık alan lunapark faaliyetleri ve lunapark makineleri üretimi yapıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yerel seçim sürecinde ilk açıkladığı isimlerden biri olan Aydın ile adaylığını, partisinin yerel seçim çalışmalarını, ittifak söylentilerini, Eskişehir’in sorunlarını ve rakibi Yılmaz Büyükerşen'le ilgili görüşlerini konuştuk. 

"12 MÜHENDİSTEN OLUŞAN BİR KADROMUZ VAR"

Siyasete İYİ Parti'nin 3. sıra milletvekili olarak giriş yaptınız, Büyükşehir adaylığı için düşünceniz var mıydı?

Böyle bir amacım yoktu, genel seçimdeki hedefimiz Türkiye'ydi, mevcut başkanlık sistemini değiştirmek için elimizden geleni yaptık. Genel seçimde Eskişehir beni tanıdı ve benimsedi. Ben de gerçek Eskişehir'i kırsalın tamamını üç kez gezdiğimde anladım. Bu nedenle çıkış sloganım için ‘Eski-şehir’in yeni başkanı’ cümlesini kullandım. Bu çok da eleştirildi ama gerçek bu… Eskişehir 2024 yılına yakışmayan pek çok mahallesi olan bir şehir, bunu kabul etmek istemeyenler için Eskişehir’in bazı mahallelerinde ve ilçelerinde tur düzenleyip anlatabilirim. Bunu değiştirmek için göreve talibim.

Eskişehir'in acil çözüm bekleyen temel sorunları nelerdir?

İlk sırada herkes için trafik gelir belki ama bence şu anda çok temel bir barınma ve derin yoksulluk sorunumuz var. Trafik, imar, çok para ve vakit gerektiren temel sorunlar ancak insanların karınlarını doyurmak daha kısa vadede çözülebilir. Şu anda çocuklar gerekli vitaminleri alamıyor, öğrenciler aç yatıyor. Biz kendi şehrimizden de vatandaşımız da sorumluyuz ve kentimizde bunu en az hissedilir bir seviyeye getirmek zorundayız. Belediyenin kaynağı ne? Kaynak, vatandaş. Ondan aldığımızı finansı iyi yönetip bu temel sorunları çözmeliyiz. 12 tane mühendisten oluşan bir kadro ile Eskişehir’in altyapı ve üstyapı sorunlarına yönelik çözümler üretiyoruz. 

İbrahim Arslan'dan Can Atalay Çıkışı İbrahim Arslan'dan Can Atalay Çıkışı

"Yılmaz Büyükerşen İçin İtibarlı Bir Veda Olmalı"

25 yıldır başkan seçilen Yılmaz Büyükerşen karşısında kazanabileceğinize inanıyor musunuz?

Öncelikle ben Yılmaz hocanın aday olmayacağına inanıyorum, onun yerinde olsam aday olmazdım. Çünkü 25 yıllık bir başarı hikayesi var ve kabul edelim ki, yaş bir kıstas olmasa da fiziksel olarak sıkıntıları ve bir yorgunluğu var. Biz onu itibarlı bir şekilde uğurlamak durumundayız, vatandaş olarak Melih Aydın’ın görüşüdür bu. Ancak siyasi olarak onun aldığı her karara saygı duymakla birlikte onun gibi bir tecrübe ile yarışmaktan da gurur duyarım. ‘Boynuz kulağı geçer’ diye bir söz var, kazanacağıma inanıyorum. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’e bir vizyon kattı, şimdi Porsuk Nehri’nden gondollar geçiyor, zamanında güzel çalışmalar yaptı ancak bitti, maalesef biz Avrupa kenti görünümlü bir eski bir şehiriz.

25 yıldır başarılı ise Büyükerşen neden devam etmesin?

Yılmaz hoca, ‘son 10 yılda, daha önce yaptıklarının kaymağını yedi’ diyebiliriz. Bazı sorunlar görmezden gelindi, bu sorunlarla ilgili soru sormaktan dahi çekinildi. Son 10 yıldır Eskişehir’de büyük bir yatırım yok, trafikle ilgili 10 yıldır hiç bir şey yapılmadı. Sorunun kaynağını bulmamız lazım. Başkan seçildiğimde belediyenin finans tablosu ile yüzleşmek için can atıyorum. Belediyeye gelen paranın sadece yüzde 16'sı ile yatırıma gidildiği yönünde bir bilgi var, Büyükşehir’de 2.5 milyar liralık bir borçtan söz ediyoruz, ancak siz büyük bir proje ve benzeri şeyler görüyor musunuz?

"Siyasi Çekişmeler Yüzünden Eskişehir Bu Halde"

Yıllarca Eskişehir’de yerel yönetimler, merkezi hükümetten gerekli yatırımları alamamaktan şikayet etti, siz seçilirseniz İYİ Partili bir başkan olarak bununla nasıl baş edeceksiniz?

Elbette ki üstesinden geliriz. Çünkü biz sosyal ilişkileri güçlü, akılla, mantıkla yönetilen insanlardan oluşan bir partiyiz. Elbette aramızda siyasi bir kavga olabilir, iktidar her yer benim olsun isteyebilir. Ancak buradaki hata; CHP ve AK Parti'nin kendi kavgaları yüzünden Eskişehir’e bu sorunları yaşatmasıdır. Siz hükümetin yaptığı doğru işleri görmezseniz, sırf AK Parti yaptı diye eleştirirseniz, bu rasyonel bir tutum olmaz. Aynı şekilde bunu karşı taraftan da gördük. Hükümet görevini yapacak, yerel yönetimler de üzerine düşeni yapacak, onlar bizi, biz onları yeri geldiğinde tebrik etmeyi bileceğiz. Eskişehir’de AK Parti’ye oy veren 100 binler var, onları yok mu sayacağız? Bir siyasi parti çekişmesi döndürüldüğü için şu an Eskişehir’in hali ortada, biz bu siyasi çekişmelerin içine girmeyeceğiz.

İYİ Parti’nin geçtiğimiz genel seçimde Eskişehir’de 80 binden fazla oyu vardı, üç kişilik bir başkanlık yarışında partinizin oyunu üç katına çıkarması gerekecek, bu sayıya ulaşmak olanaklı mı?

Olanaklı, çünkü biz genel seçimde kendimizi tanıttık zaten, insanlar Melih Aydın'ı tanıyor ve şunu söylüyorlar; “Size genel seçimde oy bölünmesi diye oy vermedik ancak yerel seçimde oy vereceğiz.”

"Gerekirse Zeplin Uçuracağım"

Genel seçimde farklı bir tanıtım kampanyası yürüttünüz, yerel seçim çalışmalarında aklınızda farklı bir şey var mı?

Benim bir sözüm var; gerekirse zeplin uçurup reklam yapacağım. Melih Aydın’ın genel seçimdeki kampanyası ile herkesi şaşırttı, profesyonel bir ekip ile çalıştık. Yeni tanıtım projelerimizin altyapısı tamamlandı ancak seçime uzun bir süre var, hemen yayıp rakiplerime fırsat vermek istemiyorum. Zamanı geldiğinde göreceksiniz.

3 CHP’li belediyenin olduğu Eskişehir’de, yerel seçimde eşit koşullarda yarışabilecek misiniz?

Maalesef hayır, genel seçimde bile bunu yaşadık, yerelde bunun çok daha şiddetlisini yaşayacağımızdan eminim ama hazırlıklıyız. Sokaklarda olacağız, vatandaşla kucaklaşacağız çünkü biz rol yapmıyoruz, kamera kapalı iken nasıl konuşuyorsam açıkken de öyle konuşuyorum.

"Onlar Meral Akşener'i, Melih Aydın'ı Tanımamış"

Meral Akşener'in de açıklamalarına karşın ittifak gündeminden çıkılamıyor, seçime çok az bir süre kala ittifaka gidilirse ne yapacaksınız?

Bunu dillendirenler genel başkanımız Meral Akşener’i, Melih Aydın'ı hiç tanımamışlar. Böyle bir şey olsa, neden bu kadar erken açıklansın adaylığım? İttifak söz konusu bile değil.

Yerel seçimler sonuçlandığında AK Parti adayı kazanırsa, CHP ile ittifak yapmadığınız için pişmanlık duyar mısınız?

‘CHP kaybetti’ diye üzülemeyiz, tıpkı ‘AK Parti kaybetti’ diye üzülemeyeceğimiz gibi… Kendi aldığımız oylara bakarız. ‘Neden başarılı olamadık’, bununla ilgileniriz. Burada herkes ayrı bir siyasi partiyi temsil ediyor, herkes kendi partisi ile ilgili sorumluluk sahibidir. Herkes çıkacak aslanlar gibi yarışacak ve iyi olan kazanacak

Sürekli ‘gençliğiniz’ üzerinden tanımlanıyorsunuz, siyasette bu bir dezavantaj mı?

Çünkü başka bir yerden vuramıyorlar. ‘Melih Aydın hırsız’ diyen, ‘uğursuz’ diyen yok, ne diyorlar, ‘çok gençmiş’... Söyleyecek söz bulamıyorlar. 40 yaşıma yaklaştım, Recep Tayyip Erdoğan 40 yaşında belediye başkanıydı, genel başkanımız Akşener 40 yaşında İçişleri Bakanı’ydı, insanlar en verimli çağlarında siyaset yaparlar. Ben 60 yaşımdan sonra siyaset yapmak istemiyorum.

Kazanmak için nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz, Eskişehir seçmenini nasıl ikna edeceksiniz?

Bizim Eskişehir sevdamız içimize işlenmiş. Eskişehir milliyetçisi bir insanım. Bir Atatürk genci olarak da söylüyorum; şehrime hizmet etmek benim için gururdur. Ben iş insanıyım, konfor alanımı terk ederek,  işlerimin aksamasını göze alarak, bu hizmete talip oluyorum Arkamızdan bir hayır duası almak, iyi anılmak benim alabileceğim en büyük ödül. Nasip oldu, partimiz önümüzü açtı, bunun için de müteşekkirim. Eskişehirli seçmenin hizmetimle, karakterimle beni görmesini çok isterim. insanlara nasıl hizmet edileceğini göstermek için oylarını istiyorum. Eskişehir halkının da yanımda olacağına inanıyorum.

Editör: Yasin Karaçam