İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici'den Sigara Bırakma Günü Açıklaması İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici'den Sigara Bırakma Günü Açıklaması

Prof. Dr. Ünlüoğlu, ilk yardımda öncelikle müdahale edileceklerinin belirlenmesi gerektiğini anlattı. Hasta ve yaralının korkularını endişelerini gidermenin önemine vurgu yapan Ünlüoğlu, sırasıyla yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
"Hasta, yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek. Hasta, yaralının durumunun ağırlaşmasını önlemek için kendi kişisel imkanları ile gerekli müdahalelerde bulunmak. Hasta, yaralıyı sıcak tutmak. Hasta, yaralıyı hareket ettirmeden müdahale yapmak. Hasta, yaralının en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşlarına 112’ye telefon açıp sevkini sağlamak. Ancak, ağır hasta, yaralı bir kişi hayati tehlikede olmadığı sürece asla yerinden kıpırdatılmamalıdır."
Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu, kanamalarda ilk yardım, şokta uygulanacak ilk yardım, yaralar ve çeşitler, yaralanmalarda, yanıklarda, kırıklarda, burkulmada, bilinç bozukluğu durumunda, sara krizinde, göğüs ağrısında ilk yardım, hasta ve yaralı taşınmasında genel kurallar konusunda’’ gerekli bilgiler verdi.
Sivrihisarlılar Derneği Başkanı İsmail Aslan, kursu ve eğitimi sonunda Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu’na plaket takdim etti.