Gençler Eskişehir’e Dair Hayallerini Paylaştı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Eskişehir Genç İş Adamları Derneği (ESGİAD) ortaklığında hayata geçirilen Hayaller Eskişehir Zirvesi’nin sonuç raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Zirveyle ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESGİAD ile birlikte Eskişehir’de faaliyet gösteren 30 kurumsal genç inisiyatifi paydaş olarak davet ederek Hayaller Eskişehir Zirvesi’ni gerçekleştirdiklerini belirtti. Topluma dönük sanayi anlayışıyla çalıştıklarının altını çizen Kesikbaş, “ESO ve ESGİAD’la birlikte sivil toplum kuruluşlarının gençlik yapılanmalarının Eskişehir’le ilgili hayallerini, fikirlerini, projelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini paylaşabilecekleri bir platform oluşturmak istedik. Gençlik organizasyonlarını bir araya getirerek gelecek vizyonu çizmek ve oluşturulacak sinerjiyle bu vizyonu hayata geçirecek fikirleri geniş katılımlı bir platformda ortaya koymayı hedefledik” açıklamasında bulundu.

Genç Fikirlerin Özgürce Dile Getirilmesini Önemsiyoruz

Oto Kiralama Esnafı Bayramdan Umutlu Oto Kiralama Esnafı Bayramdan Umutlu

Etkinliğin tamamen Eskişehir için yaratıcı genç fikirlerin ortaya çıkması amacıyla tasarlandığını belirten ESO Başkanı Kesikbaş, “Etkinliğe davet ettiğimiz paydaşlarımız tarafından birbirinden değerli 14 farklı sunum gerçekleştirildi. Bu sunumların tamamında gençlerin daha güzel bir Eskişehir için hayalleri paylaşıldı. Projelerin ağırlıklı olarak sürdürülebilirlik, kentleşme, girişimcilik, yenilenebilir enerji, yeşil dönüşüm, dijitalleşme, eğitim, barınma ve alt yapı gibi alanlarda yoğunlaştığını görüyoruz. Yapılan tüm sunumları ve yorumları bir rapor altında topladık ve kamuoyu ile paylaştık. Sonuç raporunu ve içinde yer alan hayallerimizi ayrıca ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla da paylaşacağız” dedi.

Her Gerçek Bir Hayalle Başlar

Gençlere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara hayal edebilecekleri bir ortam yaratmak olduğunu söyleyen Kesikbaş, “Gençlerimiz sadece iş değil, söz sahibi de olmak istiyor. Maalesef bugün gençlerin geleceğe yönelik umutlarında ciddi bir kırılma yaşanıyor. Bizlerin görevi onların ülkelerinde kalmalarını ve geleceği burada tasarlamalarını sağlamak. Yenilikçi fikirlere açık, uluslararası süreçleri takip edebilen, teknolojiyi iyi kullanabilen gençlerin yetiştirilmesi önemli. Ama en önemlisi onların hayal kurmalarına izin vermek. Her gerçek bir hayalle başlar” ifadelerine yer verdi.

Sürdürülebilir Bir Eskişehir için

Hayaller Eskişehir Zirvesi’nin “Sürdürülebilir bir Eskişehir” perspektifi doğrultusunda, kentimizde dinamik bir şekilde çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşlarının katılım ve katkılarıyla hayata geçirildiğini ifade eden ESGİAD Başkanı Ulaş Entok, “Düzenlenen zirvede tüm katılımcılar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları içerisinde yer alan tematik alanlarda, sürdürülebilir bir Eskişehir vizyonu için somut projelerini anlattılar. Etkinlik boyunca gençlerimiz tarafından sunulan öneriler, şehrimizin daha yaşanabilir bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olacaktır. Ancak, bu sürecin başarılı olabilmesi için tüm paydaşların işbirliği yapması ve kararlılıkla hareket etmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir kentleşme, uzun vadeli hedefler gerektiren bir süreç. Bu yolculukta, sürdürülebilir bir Eskişehir için sürekli çaba göstermeli ve ilerlemeyi düzenli olarak izlemeliyiz” dedi.

Editör: Yasin Karaçam