Odunpazarı Belediyesi Tiyatrosu bünyesinde verilen 2 yıllık eğitim programına başvurmak isteyen adaylar için ön kayıtlar başladı. 2 yıllık eğitim sürecinde; Sahne ve Oyunculuk Dersleri, Oyunculuk Biçemleri, Geleneksel Türk Tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu, Ses ve Konuşma, Şan, Dans, Dekor Tasarım, Kostüm Tasarım, Doğaçlama gibi uygulama derslerinin yanı sıra, Yönetmenlik, Dünya Tiyatro Tarihi, Türk Tiyatro Tarihi, Oyun Yazarlığı ve Dramaturgi gibi kuramsal dersler de veriliyor. Ayrıca eğitim süreci boyunca, çeşitli branşlarda atölye çalışmaları düzenleniyor.

‘Yarının Ustaları Sergisi’ Yunus Emre Müzesi’nde Açıldı ‘Yarının Ustaları Sergisi’ Yunus Emre Müzesi’nde Açıldı

27 Ekim 2023 Cuma gününe kadar devam edecek ön kayıtlardan sonra “Genel Kültür”, “Sahne”, “Dans” ve “Şan” sınavından oluşan 4 aşamalı Özel Yetenek Sınavı yapılarak, yeni eğitim-öğretim dönemi öğrencileri belirlenecek. Yetenek sınavında başarılı olan adaylar, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu çatısı altında alanında uzman eğitmenlerden 2 yıl boyunca ücretsiz eğitim alma hakkı kazanacak.

SINAV İÇERİĞİ

Sahne Sınavı: Adayların bir komedi ve bir dram (yerli ya da yabancı) olmak üzere iki tirat hazırlamaları zorunludur. Hazırlanan tiratların birer adet fotokopisini (yazarı, varsa çevirmeni, yayın evi, gibi bilgileri de eklenerek) sınava getirmeleri zorunludur.

Genel Kültür Sınavı: Sanat ve gündem üzerine konuşulacak bir sözlü mülakat sınavıdır.

Şan Sınavı: Adaydan, şan eğitmeninin sınav esnasında piyanodan vereceği tek seslerin, çift seslerin tekrar edilmesi ayrıca melodi ve ritim tekrarı ve bir adet şarkı istenecektir.

Dans Sınavı: Aday, dans eğitmenin verdiği hareket direktiflerini yerine getirecektir. Bir ön hazırlık istenmemektedir.

 

ONLİNE BAŞVURU

Odunpazarı Belediyesi, tiyatro seçmelerine katılmak isteyen 18-30 yaş aralığında en az lise

mezunu olan adaylar https://keos.odunpazari.bel.tr/BELNET adresinden başvuru yapabilecekler. Online başvuru yaparken e-devlet üzerinden yönlendirilerek başvuru kaydı oluşturulabilinecektir. Sınava girecek olan adayların online başvuruda linkte belirtilen başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmaları gerekmektedir. Sınav tarihi ve saati ile alakalı zorunlu bir sebepten dolayı değişiklik olması durumda, adaylara başvuru formunda belirtilen iletişim numaralarından ulaşılacak.

Yetkililer Özel Yetenek Sınavı’na girecek adayların 2 adet fotoğraf, ikametgâh ilmühaberi belgesi, sabıka kaydı belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma ya da öğrenim belgesi getirmelerinin zorunlu olduğunu belirtti. Belgelerin sınav günü elden teslim alınacağını kaydeden yetkililer, sınava girecek olan adayların bütün aşamalarda eşofman ve spor ayakkabı giymesi gerektiğinin altını çizdi.