Milli sporculuğu haricinde ayrıca 2. kademe antrenör lisansına sahip olan Eskişehirli eskrimci Muhammed Anasız, branşın teknik detaylarından ve faydalarından bahsederek, "Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur" diye tanımladı.

Oedaş Frig maratonun'da Oedaş Frig maratonun'da

Milli eskrimci Muhammed Anasız, olimpiyat sporculuğu, 2. kademe antrenör ve uluslararası hakem lisanlarına sahip olmanın haricinde başarıları ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Yurt dışından eskrim eğitmenliği teklifleri aldığını belirten 23 yaşındaki Eskişehirli Anasız hem eskrim branşının teknik detaylarını anlattı hem de Milli Takım adına Konya’da 5. kez düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’nda elde ettikleri tarihi dereceden bahsetti. Eskrim sporunda solak olmanın dünya çapında çok büyük bir avantajı olduğunu dile getiren genç sporcu Anasız, "Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur" dedi.

"Eskrim, bilimsel olarak en az sakatlık yaşanan spor dallarından biridir"
Eskrimin daha çok analitik, stratejik ve hızlı karar vermeye dayanan bir spor dalı olduğunu ifade eden Muhammed Anasız, "Sporcularının fiziki değerlerinin çok büyük bir etkisi yok çünkü piste çıktıktan sonra tamamı ile kaybeden de kazanan da biz olduğumuz için ona göre oyunlar kurup, anlık kararlar veriyoruz. Bu spor kılıç ile yapıldığı için insanlara ürkütücü gelebiliyor fakat bilimsel araştırmalara göre de en az sakatlık yaşanan spor dallarından biri ile iç içeyiz. Maç içerisinde kolay kolay bir sakatlık durumu olmasa bile antrenmanlarda kontrolsüz olarak yüklenmelerden dolayı belli başlı kas gruplarımız hasar alabiliyor" dedi.


Eskrim ile hayatının tamamen değiştiğinden söz eden 16 yaşındaki milli sporcu Fatih Erdöl, "Bu spora yaklaşık 4 yıl önce başladım. Muhammed hocanın bahsettikleri çeviklik ve çabukluk yönünde bana epey faydası oldu. Olaylara farklı bir bakış açısından bakabileceğiniz ve her konudan pratikleşebileceğiniz için herkesin bu spor ile iç içe olmasını tavsiye ediyorum" dedi.