İlkolarak Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında kalkınmanın kalbi olarak düşünülen Köy Enstitülerinin ilki Çifteler Köy Enstitüsü’nün bulunduğu Hamidiye’ye giden fotoğrafçılar, kapıları kilitli harap durumdaki okul binaları, fırın, lokal, misafirhane, hamam gibi tüm sosyal yapıları içleri buruk bir biçimde fotoğrafladılar.

Yaklaşık 205 yıldır Türkiye’de at yetiştiriciliği yapılan Mahmudiye’de, İngiliz atı yetiştirilen bir çiftliğe de giden fotoğrafçılar, taylardan ve annelerinden oluşan atların koşarken en güzel fotoğraflarını çekmek için büyük çaba gösterdiler.

Mahmudiye’de son yıllarda girişimcilerin kurdukları biyoenerji ile elektrik üreten şirket ve topraksız, jeotermal sıcak suyla domates üretimi yapılan dev bir serayı gezen fotoğrafçılar, son olarak ayçiçeği yetiştirilen bir tarlayı ve yanındaki saman balyaları traktöre yükleyen çiftçileri görüntülemek için bol bol deklanşöre bastılar. Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan da fotoğraf tutkunları ile bir araya gelerek ilçe çarşısında yapılan geziye katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği fotoğrafçılık gezileriyle hem fotoğraf sanatına, hem de ilçelerin bilinmeyen yönlerinin tanıtılmasına katkıda bulunduğunu anımsatan fotoğrafçılar Başkan Yılmaz Büyükerşen’e ve ESMEK yetkililerine teşekkür ettiler.