Çakırözer, “1 Ekim adres değişikliği için son gün. Ancak yurt sorunu ve fahiş kira fiyatları nedeniyle hala barınma ihtiyacını karşılayamayan ve eğitimlerine başlayamayan, üniversite kazandığı şehirlere gidemeyen öğrencilerimiz var. Yani ikametgahlarını seçim günü olacakları şehirlere aldıramayan öğrencilerimiz oy kullanamayacaklar. Gençlerimizin, öğrencilerimizin yerel seçimlerde oy kullanma hakkının ellerinden alınmaması ve gençlerin seçimlere katılım oranın düşmemesi için bu süre uzatılmalı” dedi.

“İKAMETİNİZİ ALDIRIN”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde bulundukları şehirlerde oy kullanmak isteyen yurttaşlar ile öğrencilerin mağdur edilmemesi için, son tarih 1 Ekim olan adres değişikliği bildirim süresinin uzatılması çağrısında bulundu.  Yerel seçimlerde oy kullanmak isteyen yurttaşları adres değişikliği bildirimi konusunda da uyaran Çakırözer, “Bu süre Pazar günü doluyor. Okumak için şehrimize gelen, gelecek olan öğrencilerimizin şehrin yönelitmesinde söz sahibi olmaları hakkı. Şehirimizde üniversite okuyan tüm gençlerimiz e-devlet ya da nüfus müdürlükleri üzerinden ikametini Eskişehir’e taşıyabilirler. Oylarını Eskişehirimizde kullanabilirler” dedi.

“TARİH UZATILSIN, GENÇLERİN OY KULLANMA HAKKI ENGELLENMESİN”

Adres değişikliği bildirimi süresinin en az bir ay daha uzatılması için çağrıda bulunan Çakırözer, şunları dile getirdi:

“Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak yurttaşlarımıza tanınan adres değişikliği bildirim süresi 1 Ekim’de doluyor. Ancak Eskişehirimiz gibi öğrenci kenti olan şehirlerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında üniversite öğrencilerimiz barınma ihtiyaçlarını karşılayamadığı için henüz üniversite okuduğu şehirlere tam olarak yerleşemedi, ikametini aldıramadı. Akaryakıta gelen zamlar sonrası şehirlerarası ulaşımda artan maliyetler ortada. Bu durum özellikle öğrencilerimizin seçim döneminde ikametgahlarının bulunduğu şehirlere giderek oy kullanmasını zorlaştıracak. Gençlerimiz oy kullanma haklarını kullanamayacak. Hangi partiye, hangi isme oy verirse versin gençlerimiz bizim geleceğimiz ve onların sandığa giderek oy kullanmaları oldukça önemli. Bunun için gerek seçim takviminde, gerekse kanunlarda düzenlemeler ivedilikle  yapılmalı ve adres bildirimi için son tarih olan 1 Ekim tarihi ertelenerek, süre uzatılmalıdır.