Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Tarihi Bölge’de bulunan tarihi bir binayı Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’ne dönüştürdü.

Türk edebiyatının usta isimlerinin okuduğu, kütüphanelerinde tuttuğu kitapları, Eskişehirliler ile buluşturan Odunpazarı Belediyesi, o kitaplıklardan müzeler kuruyor; usta isimleri bu müze-kütüphanelerde yaşatıyor. Odunpazarı Belediyesi’nin tarihi konakları restore ederek adını yaşattığı isimlerden biri de Türkiye’nin en üretken aydınlarından biri olan Doğan Avcıoğlu oldu. Odunpazarı Belediyesi, Başkan Kazım Kurt’un talimatıyla Akcami Mahallesi Zeytinler Sokak’ta bulunan tarihi Taş Binayı restore ederek kütüphaneye dönüştürdü. Kütüphanede Doğan Avcıoğlu’nun eserlerini ve arşivini sergileniyor. Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’nde ayrıca yazar Doğan Yurdakul bölümü de bulunuyor. Usta kalemlerin kendi kitaplıklarında bulunan yaklaşık üç bin kitaba ev sahipliği yapan Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’nde kitapların yanı sıra Avcıoğlu’na ait çok kıymetli el yazması eserleri ile Avcıoğlu ile Yurdakul’a ait pek çok belge ve özel eşya yer alıyor.

Uzun süredir çalışmaları devam eden Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’nin açılışı, Avcıoğlu’nun ölümünün 39’uncu yıl dönümünde töreninle yapıldı. Gerçekleştirilen törene Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Doğan Avcıoğlu’nun oğlu Ahmet Avcıoğlu, CHP’nin Eski Genel Başkanlarından Altan Öymen, Kültür Eski Bakanı Ercan Karakaş, Tekin Yayınevi Genel Yayın Koordinatörü Elif Akkaya, Uluç Gürkan, Orhan Gökdemir, Tolga Gürakar, Gülseli Yurteri,

Gamze Yücesan Özdemir’in yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

"Engelsiz Türk Halk Müziği Korosu 40. Yıl" konseri düzenlendi. "Engelsiz Türk Halk Müziği Korosu 40. Yıl" konseri düzenlendi.