Büyükerşen'i Örnek Alıyoruz Büyükerşen'i Örnek Alıyoruz

Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü önünde gerçekleşen eylemde KESK üyelerine Eskişehir CHP milletvekilleri İbrahim Arslan ve Jale Nur Süllü de destek verdi. KESK adına basın açıklamasını da Özge Yılmaz yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:


''Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladı.Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için %14 + %9 , 2025 yılı için ise %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir. 
İktidar Merkez Bankasının hedeflediği, ama her zamanki gibi tutmayacağı bugünden belli olan enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir.
Biz de buradan soruyoruz, bu teklifte 4 milyonu aşkın kamu emekçisini, 2 milyonu aşkın kamu emeklisini memnun edecek ne vardır?
İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret artışı var mı? 
Taban aylığımıza yansımayan 8.077 TL tutarındaki ilave seyyanen ödeneğe ilişkin bir adım var mı? 
Barınma hakkı kapsamında konutu olmayan kamu emekçisine kira yardımı var mı?
Hangi ad altında olursa olsun emekli maaşlarımızı adeta kemiren, tüm ek ödemelerin taban aylığımıza, emekliliğimize yansıtılması var mı? 
Büyümeden, refahtan pay var mı? 
Yıllardır maaşlarımızı dilim dilim buharlaştıran Gelir Vergisi adaletsizliğine son verilmesi var mı? 
Ücretsiz servis, yemek, ulaşım taleplerine ilişkin bir adım var mı? 
Vekil, ücretli, taşeron, sözleşmeli, İHS’li gibi farklı adlar altında sürdürülen güvencesiz istihdama son verilmesi, güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu-güvenceli istihdama geçirilmesi var mı? 
Kamu kurumlarında ücretsiz kreşler açılması, söz konusu kreşler açılıncaya kadar kreş yardımı verilmesi var mı?
Kayırmanın, torpilin kapısını sonuna kadar açtığını kabul ettiğiniz, seçim öncesi sözünü verdiğiniz mülakatın kaldırılması var mı?
Kadın kamu emekçilerine; çalışma yaşamında uygulanan, cinsiyetçiliğin, ayrımcılığın, mobbingin son bulması var mı? 
OHAL KHK’leri ile sorgusuz-sualsiz işinden ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevine iadesi, 7 yıldır yaşadıkları zulme son verilmesi var mı? 
Bizim için en önemlisi Grev Hakkı İle Tamamlanmış Gerçek Toplu Sözleşme Sistemi, Demokratik Bir Çalışma Yasasına ilişkin tek bir cümle var mı?
Çünkü aslında ORTADA BİR TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFİ YOK.
Peki, ne var? 
4 milyonu aşkın kamu emekçisini çalışırken daha fazla yoksullukla, 
2,5 milyon emekliyi ise daha fazla sefaletle TEHDİT VAR. 
 BURADAN TÜM KAMU EMEKÇİLERİNE, EMEKLİLERE SESLENİYORUZ.
Sevgili kamu emekçileri, sevgili emekliler
Kamu işvereni olan iktidarın toplu sözleşmeye ilişkin ilk teklifini hepiniz duydunuz, öğrendiniz.  
Yıllardır önümüze konulan bu tutmayan hedeflerin, suni TÜİK rakamlarına dayalı bir elin parmak sayısını geçmeyen yüzdelik artışların faturasını hepimiz maaşlarımızda her yıl daha fazla erime, daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesiz hale getirilme ile ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz.''
Daha sonra KESK üyeleri sloganlar eşliğinde basın toplantısını sonladırdı.