Misafirhane İçin Kayıtlar Devam Ediyor Misafirhane İçin Kayıtlar Devam Ediyor

Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK) 6 Şubat sonrası 35 olan müdahale personeli sayısını arttırmak amacıyla Mahallede Afet Gönüllüleri (MAG) projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında Eskişehir’de yaşayan vatandaşlar belediye sivil savunma birimine başvurarak arama kurtarma gönüllüsü oldu.

Yeni arama kurtarma gönüllüsü 82 kursiyer, 12 haftalık eğitimlerini tamamladı ve doğada arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Temel eğitimlerini tamamlayan arama kurtarma gönüllüleri için Karakaya’da düzenlenen eğitim kampında; sarp arazide tırmanma ve inme, yaralı tahliyesi, gece arama teknikleri, zorlu arazide ilerleme ve sistem kurma eğitimleri gerçekleştirildi.

Yeni gönüllülerle birlikte 100’den fazla arama kurtarma gönüllüsüne ulaştıklarını ifade eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir başta olmak üzere çevre iller ve tüm ülkede olası afet durumlarına hazırlıklı olmak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Yeni arama kurtarma gönüllülerine afet bilinci konusunda önemli bir adım attıkları için teşekkür eden Başkan Kurt, tüm ekibe başarılar diledi.