Partiler arası yapılan protokollerde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun tartışmalara açılırken, Eskişehir’de üç ay önce bıçaklanarak öldürülen Tuğçe Can’ın ailesini ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi bir güvenceydi.
İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin arzusuyla çıkıldı. Şimdi de 6284 sayılı kanun, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde elde kalan tek yasal mevzuat. 6284’ün zayıflatılması, yok edilmesi gibi arayışların karşısındayız. 6284’ü korumalıyız, güçlendirmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden hayata geçirerek harfiyen uygulamalıyız” dedi. Tuğçe Can’ın annesi Emine Can ise, “Ben 75 gündür yanıyorum, içim yanıyor. Yatıyorum ağlıyorum, kalkıyorum ağlıyorum. Bir kişi ölmüyor ki hepimiz öldük. Sadece nefes alıyoruz. 11 Nisan’da davamız var. Herkesi destek olmaya çağırıyoruz. Kızımı öldürenlerin en ağır cezayı almasını istiyorum” dedi.
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, şiddet mağduru Öznur Gülbaş ile Eskişehir’de üç ay önce bıçaklanarak katledilen Tuğçe Can’ın annesi Emine Can’ı ziyaret etti. Çakırözer, 11 Nisan’da görülecek duruşmada tüm Eskişehir’i Can ilesi ile dayanışmaya davet etti. Seçim öncesi iktidar partisinin ittifak arayışlarında ‘kadın haklarını’ pazarlık konusu yapılmasına da tepki gösteren Çakırözer, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde etkili olan kanun ve sözleşmelerin yok edilmesinin karşısında olduklarını dile getirdi. Kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin kararıyla çıkıldığını hatırlatan Çakırözer, yaptığı çağrıda şunları söyledi: “Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi bir güvenceydi. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin arzusuyla çıkıldı. Şimdi de 6284 sayılı kanun, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde elde kalan tek yasal mevzuat.”
“6284’Ü KORUMALI, GÜÇLENDİRMELİYİZ”
Kadınların güvence altında olması için 6284 Sayılı kanunun harfiyen uygulanmasının önemli olduğunu söyleyen Çakırözer, bu kanunun zayıflatılması, yok edilmesi gibi arayışlara da herkesin karşı olduğunu söyledi. Çakırözer, “Özellikle de kadınlar karşı. Mağduriyet yaşayan kadınların bir daha aynı şeyleri yaşamaması için hem bu kanuna, hem de daha sert tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusundaki çağrılarına toplum olarak destek çıkmalıyız. 6284’ü de korumalıyız, güçlendirmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden hayata geçirerek harfiyen uygulamalıyız” dedi.