Sınavsız Üniversite Kayıtları Başlıyor Sınavsız Üniversite Kayıtları Başlıyor

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayınlanan 2020, 2021, 2022 ve 2023 YKS Yerleştirme Sonuçları'na göre; Anadolu Üniversitesi, örgün lisans ve ön lisans programlarının kontenjan doluluk oranlarında yüzde 100'lük rekorlar kırarak dikkat çekti. Açıköğretim sistemi programları da aynı şekilde yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından sunulan ek kontenjanlarla birlikte bazı yıllarda doluluk oranları yüzde 100'ü aştı.Tüm Puan Türlerinde Başarılı Öğrenciler Anadolu Üniversitesi'nde


2023 yılı YKS Yerleştirme Sonuçları'na göre; sözel puan türünde ve örgün programlarda yerleşen öğrencilerin yüzde 66,1'i ilk 3 tercihinde, yüzde 90,5'i ilk 5 tercihinde ve yüzde 97,5'i ilk 10 tercihinde Anadolu Üniversitesi'ni tercih etti. 2020-2024 yılları arasında aralarında Türkiye 150'incisi ve 188'incisinin de bulunduğu ilk binden 14 kişi, ilk 5 binden 104 kişi Anadolu Üniversitesi'ne yerleşti. Türkiye 150'incisinin tercihi ise Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü oldu. Eşit ağırlık puan türünde ve örgün programlarda yerleşen öğrencilerin yüzde 30'u ilk 3 tercihinde, yüzde 64,5'u ilk 5 tercihinde ve yüzde 98'i ilk 10 tercihinde Anadolu Üniversitesi'ni tercih etti. Dil puan türünde ve örgün programlarda ise yerleşen öğrencilerin yüzde 73,5'i ilk 3 tercihinde, yüzde 97,1'i ilk 5 tercihinde Anadolu Üniversitesi'ni tercih ederken, aralarında Türkiye 643'üncüsünün de yer aldığı ilk 5 binden 2 kişi, ilk 10 binden 67 kişi Anadolu Üniversitesi'ni tercih etti. Türkiye 643'üncüsünün tercihi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Almanca Öğretmenliği Programı oldu."Üniversiten Başarının Yanında"


2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal'ın girişimleri ile bir ilke imza atarak aday öğrencilere birçok farklı kategoride karşılıksız burs imkanı sunan Anadolu Üniversitesi, öğrencilerinin yanında olmaya devam ediyor. Toplam altı farklı kategoriye ulaşan Eğitimi Destekleme, Vakfı Anadolu Üniversitesi bursları çerçevesinde öğrencilere Anadolu Üniversitesi Rezidansı'nda eğitim-öğretim hayatı boyunca ücretsiz konaklama, dizüstü bilgisayar, ücretsiz kafeterya/yemek hizmetlerinden yararlanma ve nakdî destek gibi burs imkanları sağlanıyor. Bu imkanların yanı sıra özel yetenek sınavındaki başarıların esas alındığı 'Anadolu Sanata Destek' bursları çerçevesinde öğrencilere başta Venedik Bienali, Berlin Filarmoni Orkestrası Konseri, Edinburgh Uluslararası Tiyatro Festivali olmak üzere birçok uluslararası sanat organizasyonuna 15 bin TL'ye kadar katılım desteği de sağlanıyor.“Tercihiniz Eskişehir Olsun”


Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin (ESTÜ) bir araya geldiği ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal'ın girişimleriyle hayata geçirilen ve 3 üniversiteyi tek bir çevrim içi platformda buluşturan 'Tercihim Eskişehir' üniversite adayı öğrencilere yol gösteriyor. Türkiye'nin öğrencisiyle en mutlu kenti Eskişehir'in 3 üniversitesi, yaşamın her alanında olduğu gibi öğrenci adaylarının doğru meslek seçiminde bulunmaları için de 'Tercihim Eskişehir' platformu ile öğrencilere bilgi verme ve tanıtım hizmeti sağlamaya devam ediyor.Ülkenin Global Kampüsü: Anadolu Üniversitesi


Türkiye'nin öğrenci başkenti Eskişehir'de yaşam boyu öğrenme mottosuyla nitelikli yükseköğretim faaliyetleri sürdürülüyor. Bu çerçevede; Anadolu Üniversitesi, uzman akademik kadrosu ile öğrencilerine sunduğu ayrıcalıklı eğitimin yanı sıra ayda 100'den fazla bilim, sanat, kültür ve spor etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin ve dünyanın en büyük eğitim ailelerinden biri olarak kabul edilen Anadolu Üniversitesi nitelikli eğitim faaliyetleriyle 7'den 77'e herkese eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor ve en iyilerin tercihi de Anadolu Üniversitesi olmaya devam ediyor.

Editör: Buğrahan Doğangil