Odunpazarı Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 84. yıldönümü anmasını Ata’ya Saygı Nöbeti ile başlattı. Yüzlerce genç, Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi’nin çağrısı ile 9 Kasım 21.05’ten 10 Kasım saat 09.05’e kadar süren nöbet için Gökmeydanı Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Parkında bir araya geldi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da Ata’ya Saygı Nöbeti tuttu.

“Adalet yoksa, yargıya güven de yok” “Adalet yoksa, yargıya güven de yok”

Odunpazarı Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 84. yıldönümü anmasını Ata’ya Saygı Nöbeti ile başlattı. Gençler, Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi’nin çağrısı ile Gökmeydanı Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Parkında bir araya geldi. 9 Kasım saat 21.05’te başlayan Ata’ya Saygı Nöbeti, 10 Kasım saat 09.05’e kadar sürdü. Yaklaşık 300 genç, Cumhuriyet Parkı’nda bulunan Atatürk Heykeli’nin önünde 12 saat nöbet tuttu. Meşalelerin yakıldığı Ata’ya Saygı Nöbeti’nde gençler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu.  Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezinin hazırladığı Tekeler Zeybek Oyunu ve Harmandalı’nın oynandığı nöbette, gençler gece boyu Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de gençlerle birlikte Ata’ya Saygı Nöbeti tuttu. 

Odunpazarı Belediyesi, geçtiğimiz senelerde Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirdiği anma programını, bu yıl Cumhuriyet Parkı’nda, gençlerin Ata’ya Saygı Nöbeti tuttuğu Atatürk Heykeli önünde gerçekleştirdi. Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen anma töreninde Odunpazarı Belediye Meclis Üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve personel yer aldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise aynı saatte Vilayet Meydanındaki Atatürk’ü anma programına katıldı. Park içinde bulunan Atatürk Heykeli önünde bir araya gelen personel, saat 09.05’te sirenler eşliğinde Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından belediye personeli, hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Anma töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Evren Olcay, günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.

ATAMIZIN EN BÜYÜK EMANETİ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE SAHİP ÇIKACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUM

Konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Yıl otuz sekiz on Kasım Perşembe/Hatırdan çıkmıyacak bir sonbahar/Sarsılıyor İstanbul yedi tepe/Yaman esmiş Dolmabahçe'de rüzgâr” dizeleri ile başlayan Olcay, Ulu önder, milletimizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84. yılında daha büyük bir özlem daha büyük arayışla andıklarını söyledi. Olcay, “Ulu Önder Atatürk’ü anlamak ve fikirlerini kendimize bir yol haritası olarak kabul etmek ve bu doğrultuda çalışmak, ona karşı duyduğumuz saygının ve sevginin en büyük göstergesi olacaktır. Biliyorum ki bizler eğer kendi ufkumuzu geniş, hedeflerimizi de büyük tutarsak, ancak o zaman O’nun manevi şahsiyeti karşısında başımız dik alnımız açık bir şekilde durabiliriz. Yine biliyorum ki Atatürk Türkiye'si bunu yapabilecek güç ve kudrete sahiptir. Burada sözlerime son noktayı koymadan evvel Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne 100. yılında ve sonraki 100 yıllarda, her zaman ve her türlü durumda sahip çıkacağımıza söz vererek, onu ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlediğimiz programımızda bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, sözlerime Atatürk’ün şu sözleriyle son veriyorum; Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” dedi. Olcay’ın konuşmasının ardından Odunpazarı Belediye Tiyatrosu oyuncuları Atatürk için yazılan şiirleri okudu. Ardından da anmaya katılanlar, Atatürk heykeline kırmızı karanfil bıraktı.