Türkiye'de Bu Tedavi İlk Oldu: Ayağı Kesilmeyecek! Türkiye'de Bu Tedavi İlk Oldu: Ayağı Kesilmeyecek!

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ÇEKÜS (Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı) Birimi tarafından 15-17 Nisan 2024 tarihlerinde 3 günlük NRP (Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Neonatal Resüsitasyon Programı) eğitimi düzenlendi. Eğitim, Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nde gerçekleştirildi.


Eğitime Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Eskişehir Şehir Hastanesi, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi, Eskişehir Özel Ümit Vişnelik Hastanesi, Eskişehir Özel Anadolu Hastanesi, Eskişehir Özel Acıbadem Hastanesi, Eskişehir Özel Gürlife Hastanesi ve Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nden toplamda 19 hekim (4 pratisyen hekim, 6 kadın doğum uzmanı, 9 çocuk hastalıkları uzmanı) ve 22 sağlık personeli (7 ebe, 10 hemşire, 3 acil tıp teknisyeni, 2 paramedik) katıldı.


Sertifika programına İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Babur Mimtaş, Acil Sağlık Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Ersin Işıldı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Şebnem EKER GÜVENÇ, Acil Sağlık Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Erkan DUMAN katılarak eğitimi başarıyla tamamlayanlara sertifikalarını taktım ettiler.


Eğitime; Uzm. Dr. Mehmet KUŞKU, Uzm. Dr. Berna ŞENER, Prof. Dr. Tuğba BARSAN KAYA, Dr. Gülay SÖNMEZ, Ebe Nermin ATICI, Ebe Gülay ŞÜKÜR, Hem. Zehra AKKOÇ ve ATT Doğukan DEDEAĞAÇ eğitmen olarak katıldı.


Sertifika törenine katılan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, yaptığı konuşmada; doğum hizmetlerinde yaşanan önemli bir sorun olan neonatal resüsitasyonun gerekliliğine ve bu alanda sağlık personelinin yetkinliğine vurgu yaptı. Bildirici, bebeklerin ilk dakikalarında yapılan müdahalelerin hayat boyu etkili olduğunu belirterek, her yenidoğan bebeğin yeterli bir resüsitasyon hakkı olduğunu vurguladı. Ayrıca, eğitimlerin düzenli olarak yenilenmesi ve hastane koşullarının sürekli gözden geçirilerek geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.