Odunpazarı Kent Konseyi Afet Çalışma Grubu’nun öncülüğünde düzenlenen ‘’Şehrin Kahramanları ile Buluşuyoruz’’ etkinliğinde, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta gerçekleşen deprem felaketinin ilk dakikalarından itibaren harekete geçerek deprem bölgelerine intikal eden ve arama kurtarma çalışmalarında mucizelere imza atan AKUT Eskişehir, Dorlion Arama Kurtarma(DAK), Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma(OBAK), İZ Arama Kurtarma ve Eti Maden Bor işçileri Eskişehirlilerle buluştu.

Bu Şehrin Mayasında Kardeşlik Var Bu Şehrin Mayasında Kardeşlik Var

Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Arama Kurtarma Ekipleri’nin temsilcileri, deprem bölgelerinde yapılan çalışmaları ve deneyimlerini Eskişehirlilerle paylaşarak, arama kurtarma ekiplerindeki gönüllülük ve eğitim süreçleriyle ilgili vatandaşlara bilgi verdi. Etkinlikte konuşan Başkan İsmail Kumru; ‘’ Odunpazarı Kent Konseyi bünyesinde kurdukları Afet Çalışma Grubu’yla birlikte uzun yıllardır Eskişehir’de yaşayan 7’den 70’e vatandaşları deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem esnasında yapılması gerekenler ve deprem sonrası yapılacaklar hakkında bilgilendirmeye çalışıyoruz. Her şeyden önemlisi bu konuda farkındalık yaratmaya, yetkililerin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Bu depremlerde bir kez daha gördük ki resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra gönüllü ekiplerin afet sonralarında önemi çok büyük. Bölgede mucizelere imza atan
şehrimizin kahramanlarını tebrik ediyorum, sorumluluk bilinci yüksek ve şartları sağlayan tüm vatandaşlarımızın da kendi mahallelerinde başlayarak arama kurtarma gönüllüsü olmaya davet ediyorum .’’ dedi. Başkan Kumru’nun arama kurtarma ekiplerinin temsilcilerine plaket takdimi ile sona eren etkinlik sonrası arama kurtarma ekipleri, oluşturdukları başvuru standlarında gönüllü arama kurtarmacı olmak isteyen vatandaşların başvurularını aldı. Vatandaşlarımızı afet gönüllüsü olmaya çağırıyoruz.