İhracattaki Artış Devam Ediyor


Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Üretim yeri Eskişehir olan firmaların 2024 mart ayında 410 milyon dolar ihracat yaptığını ve Eskişehir ihracatının yılın ilk üç ayında önemli artış sağladığını kaydeden Kesikbaş, “Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Eskişehir ihracat rakamı ocak-mart aylarında 1,14 milyar dolara ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 artış gösterdi. Yılın ilk üç ayının ağırlıklı olarak seçim maratonuyla geçmesine rağmen üretmeye ve ihracata devam eden tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı gönülden kutluyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında koyduğumuz hedeflere doğru ilerliyoruz.” dedi.

Eskişehir Zeytinyağında Bir Marka Yaratıyor Eskişehir Zeytinyağında Bir Marka Yaratıyor

İhracata ve Ekonomiye Odaklanma Vakti


Mart ayında ülkemiz ihracatının yüzde 4,1 oranında artarak 22,6 milyar dolara çıktığını ve ihracatın aylık artışının devam ettiğini belirten Kesikbaş, “Seçim sürecini geride bıraktık. Şimdi ekonomiye ve ihracata odaklanma vakti gelmiştir. Üretim sektörü olarak yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini ve ihracatımızı arttıracak politikalara önem verilmesini bekliyoruz. En önemli gündem maddemiz enflasyonla mücadele olmalıdır. Sınırlı olan kaynakların en verimli şekilde kullanılması ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet edecek alanlara aktarılması gerekmektedir.” dedi.

Rekabet Gücümüzü Artırmalıyız


Ülkemizde 2024 yılı ocak-mart döneminde ihracatın yüzde 3,6 oranında artışla 63,7 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 12,6 oranında düşüşle 84,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Kesikbaş, “İlk üç ayda cari açık 20,4 milyar dolara ulaştı. Enerji ithalatının bunda önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Başta güneş enerji sistemleri olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına mutlaka yatırım yapılmalı ve devletimiz imalat sektöründe bu tür yatırımları teşvik etmelidir. Bu yatırımlar hem ülkemizi cari açık sarmalından kurtaracak hem de sağlayacağı temiz üretim altyapısıyla karbon emisyonlarını en alt düzeye çekerek üretim sektörünün rekabetçiliğini yükseltecektir.” ifadelerine yer verdi.