İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, 2022 yılı içerisinde Eskişehir’deki çiftçilere, Tarım ve Orman Bakanlığımızca doğrudan sağlanan destekleme ödemeleri ile bakanlık, valilik ve yerel kaynaklar aracılığıyla temin edilen bütçeyle gerçekleştirilen projeler çerçevesinde 756 milyon TL destek verdiklerini belirtti.

Sanayi-üniversite işbirliği güçleniyor Sanayi-üniversite işbirliği güçleniyor

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum müdürlerince koordinasyon ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Yıl boyunca çiftçilere sağlanan desteklerden de bahseden İl Tarım ve Orman Müdürü Gümüş, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce 2022 yılı içerisinde Eskişehir’deki çiftçimize, Tarım ve Orman Bakanlığımızca doğrudan sağlanan destekleme ödemeleri ile bakanlığımız, valiliğimiz ve yerel kaynaklar aracılığıyla temin edilen bütçeyle gerçekleştirilen projeler çerçevesinde 756 milyon TL destek verdik. Bu çerçevede; mazot ve gübre desteklemeleri, tmo alım primi desteklemeleri, et girdi desteklemesi, hububat baklagil ve dane mısır, yağlı tohum fark ödemeleri verildi. Bitkisel üretim desteklemeleri ile toplamda 680 milyon TL, süt teşvik primi başta olmak üzere hayvancılık destekleme kalemleri dâhilinde çiftçilerimize yaklaşık 27 milyon verildi. Ekonomik yatırımlar, kırsal ekonomik altyapı, uzman eller, bireysel sulama desteklemeleri başta olmak üzere kırsal kalkınma desteklemeleri dâhilinde ise toplamda 25 milyon TL; il müdürlüğümüzce geliştirilen projeler çerçevesinde 16 milyon TL ve 2022 doğal afet desteğinde ise 8 milyon TL ayni ve nakdi destek verilmiştir” ifadelerini kullandı.