‘Bam Teli’ isimli programla tanıdığımız 55 yaşında hayatını kaybeden gazeteci Tayfun Talipoğlu, ölümünün altıncı yılında Eskişehir’de anıldı. Odunpazarı Belediyesi tarafından adının verildiği müze önünde yapılan törene, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Gazeteciler Federasyonu ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, CHP
Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Tayfun Talipoğlunun eşi Işık Talipoğlu, oğlu CandaşTalipoğlu, arkadaşı Eskişehirspor Kulübü Eski Başkanı Mesut Hoşcan ile çok sayıda gazeteci ve vatandaş katıldı.

TÜRKİYE ONUN YOKLUĞUNU HİSSEDİYOR
Tayfun Talipoğlu’nu saygı ve sevgi ile andıklarını söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Biz aslında Tayfun Talipoğlu’na saygımızı yaşarken sunalım istemiştik. O nedenle bu müzeyi açtık. Ne yazık ki bu müzeyi 1 yıl görebildi” dedi. Tayfun Talipoğlu’nun zamansız vefatının kendilerini çok üzdüğünü belirten Başkan Kurt, Türkiye’nin Talipoğlu’nun yokluğunu hissettiğini kaydetti. Başkan Kurt konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunu da şuradan anlıyoruz. Bu müze Odunpazarı’nın en uzak bölgesinde olmasına rağmen, yılda 100 binin üstünde ziyaretçi tarafından geziliyor. Demek ki Tayfun Talipoğlu, Türk basın kültürüne katkı sunmuş daktilolarla yılda 100 bin kişi ile tokalaşıyor. Bu bizim için ayrı bir belediyecilik anlayışını ortaya koyuyor. Keşke ölmeseydi. Bazen sonun çaresi bulunmuyor. Ben oğluna ve eşine uzun ömürler dilerim. Sizine bağlantıyı koparmadan, burayı yaşatmak istiyoruz.”

ODUNPAZARI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ
Törende konuşan Talipoğlunun oğlu Candaş Talipoğlu, babasının Kars doğumlu olmasına rağmen herkesçe Eskişehirli olarak bilindiğini söyledi. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nin babası hayattayken açılmış olmasının kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Talipoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un bu müze üzerinde emeğinin çok
olduğunu belirtti. Odunpazarı’nın kendileri için çok kıymetli olduğunu ifade eden Talipoğlu, “Bize bu şansı sunduğu için, bu müzeyi yaşatmamızda bize sunduğu destek için Başkanımız Kazım Kurt’a teşekkür ediyoruz. Bu müzeyi ziyaret eden herkese, buraya geldiğiniz içi siz değerli sevenlerine teşekkür etmek istiyorum. Burada olmak mutluluk verici” diye konuştu.
“ANADOLU YOLLARININ TOZUNU YUTMUŞ BİR GAZETECİYDİ”
Törende konuşan bir diğer isim de Gazeteciler Federasyonu ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca oldu. Tayfun Talipoğlu’nun yaşatılması yönünde yaptığı çalışmalardan dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür eden Karaca, Talipoğlu’nun Anadolu yollarının tozunu yutmuş bir gazeteci olduğunu ifade etti. Talipoğlu’nun Anadolu şehirlerinin sorunlarını dile getirmek ve bu şehirlerin tanıtımını yapmak için mücadele ettiğini anlatan Karaca, “Anadolu’dan yetişen gazeteciler bu ülkenin sorunlarının çözümü noktasında fedakârca mücadeleler veriyor. Bugün deprem bölgesinde maalesef 28 meslektaşımızı kaybettik. Ne acıdır ki Adıyaman’da 14 meslektaşımızı kaydettik. Şu anda 3 gazetemeslektaşlarımızın vefatı nedeniyle yayınına başlayamadı. Gerçekten Anadolu’da meslektaşlarımızın yaptığı hizmet takdir edilmeli. Bu isimlerden biri de Tayfun Talipoğlu, tekrar saygı ile anıyorum. Allah rahmet eylesin” dedi. Konuşmaların ardından, törene katılanlar müze önüne karanfil bıraktı.