Sivrihisar İlçesi'nde bu yıl yedincisi gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan ‘7. Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2022’ düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan Tesislerinde gerçekleştirilen programın açılışına; Vali Erol Ayyıldız,  Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Vali Yardımcıları Okan Leblecier, Salih Altun, Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Sayın, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 'Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'nin Türkiye’de bir ilk olduğunu aktaran Vali Ayyıldız, Eskişehirliler adına böyle bir yere sahip olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Sivrihisar’da o coşku başladı Sivrihisar’da o coşku başladı

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Vali Ayyıldız, “Eskişehir sahip olduğu üç üniversite, nitelikli sanayi tesisleri, raylı sistemler ve havacılık sektörlerinde  bir merkez olmasıyla Anadolu’nun parlayan yıldızı gibidir.  Üzerinde bulunduğumuz bu tesisler ve bu etkinlik de Eskişehir’in sportif havacılık konumunda da önemli bir konumda olduğunu bize göstermektedir.” dedi.

Programa katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ayyıldız, “İlk uçuşu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilen, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve Türk teknisyenlerince üretilen, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasında tüm eğitim kademelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı ‘’HÜRKUŞ’’un üretimi havacılık tarihi yönünden ilklerin şehri olan Eskişehir’de TUSAŞ tarafından yapılmıştır.

Türkiye’de bir ilk olan 'Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'nin bu sene 7.sini düzenlemiş olduğu artık gelenekselleşen bu organizasyonu, ülkemizde sportif ve genel havacılığın gelişmesine katkı sağlaması açısından kıymetli bulduğumu özellikle ifade etmek isterim. Bu organizasyon vesilesiyle sivil havacılığa olan ilginin artacağı ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için güzelliklere vesile olacağı temennisiyle tüm katılımcıları selamlıyorum.” diye konuştu.

Daha sonra paraşüt atlayışları gerçekleştirildi, Türk Hava Kurumu'nun (THK) Jet model uçak ve planör uçuş gösterileri sunuldu. Uçak pistinde bisiklet yarışlarının da düzenlendiği programda; ABD, İtalya, İngiltere, Almanya gibi ülkelerinden gelen profesyonel gösteri pilotları etkinliğe renk kattı.

Ayrıca, “Sivrihisar Hava Gösterileri 2022”ye katılarak, festivalde yer alan, Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye gösteri şeklinde sunan SOLO TÜRK de izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Etkinlikler; yarın yapılacak olan paraşüt atlayışları, planör, model uçak ve akrobasi uçak gösterileriyle sona erecek.