AHPADİ Dönem Sözcüsü Av. Mehmet Ektaş, “Dün İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin Sayın Ekrem İmamoğlu’na verdiği ceza ve bu ceza nedeniyle siyasi haklarını kullanmasının yasaklanması kararı ile, zaten kısıtlı ve sığ olan demokrasimiz derin bir yara daha aldı.” Dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Ektaş, şunları söyledi; "Karar, toplumun büyük kesiminde haklı tepkilere ve infiale neden oldu.

Ahmak sözcüğü, düşüncesizce hareket eden, aklını gerektiği gibi kullanmayan kişilere yapılan nitelendirme, kaba bir hitaptır. Bu anlamıyla kullanıldığında ahmak sözcüğü hakaret olarak kabul edilemez. Sayın İmamoğlu bu sözcüğü, bir kişiye, bir kurulun üyelerine hakaret etmek amacıyla değil,  kurulun aldığı kararın düşüncesizce alınmış bir karar olduğunu işaret etmek için siyasi bir atışma esnasında, siyasi Saiklerle ve siyaset zemininde kullanmıştır. Yani sözcüğün hedefi aslında kişiler değil vakadır. Bu yönleriyle hakaret suçunun maddi ve manevi unsuru oluşmamıştır.

Hal böyleyken, bayağı kadın ve hatta o…. Anlamında kullanılan “sürtük” kelimesini hakaret kabul etmeyen yargı anlayışının düşüncesiz kişi anlamında kullanılan ahmak kelimesinden hakaret suçu çıkarması aziz milletimizi üzmüştür.

Bu garipliğin ortadan kaldırılması, İmamoğlu kararı üzerinden bir demokrasi kazanımı elde edilmesi mümkündür.

Siyasi yasak gerektiren suçlar, seçilecek görev ve makamla bağdaşmayacak şekilde yeniden belirlenmelidir. Bu bağlamda sadece, Silah zoruyla anayasal düzeni değiştirme, kasten adam öldürme, cinsel saldırı, hırsızlık, rüşvet gibi suçlar için siyasi yasak getirilmelidir.

Çözüm için şimdi tam zamanıdır.

Toplumun bütün kesimleri, ilgili düzenlemelerin neden olduğu adaletsizliklerin farkındayken ve tepkiliyken yapılacak bir çalışma, hep insanımızın vicdanına su serpecek hem de takdir kazandıracaktır.

Dündar Ünlü'den Çevre Yolu Yorumu Dündar Ünlü'den Çevre Yolu Yorumu

Mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerimizi;  iştişare, işbirliği ve ortak akılla birlikte hazırlayacakları Anayasa ve Kanun değişiklikleri meclise getirmelerini, kısa zamanda görüşüp karar bağlayarak demokrasimiz üzerinde sallanan bu demoklesin kılıcını kaldırmalarını talep ediyoruz."