Tepebaşı Belediyesi, tarih bilincine katkı sağlayacak programlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Bu kapsamda Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Anadolu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç, meclis üyeleri ve çok sayıda tarih sever vatandaş katıldı.


“Şehrimize gelişi onur verici”
Panelde konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “Özden hanımın gelmesi şehrimiz adına onur verici. Kitap o kadar güzel ki detay var, tarih var, ailenin fertleri var, günlükler var. Birçok konuyu içeriyor. Bugün kendisinden dinleyeceğiz. Güzel bir gün olacak bizler için” dedi.


“Hepimiz için büyük kazanç”
Yılmaz Büyükerşen, “Bugün tarihin sayfalarını geriye doğru çevireceğiz sonra bugüne geleceğiz. Özden hanım, aslında cumhuriyetin kurtuluş savaşı sonrasında kuruluşundan itibaren canlı tanığı. O nedenle anıları bizim için çok değerli. Bundan sonraki günlerde biz Eskişehirliler onu daha sık dinlemek isteriz. Özellikle son dönemin
olaylarını da onun değerlendirmesinden öğrenmek dinlemek hepimiz için büyük kazanç olacaktır” diye konuştu.


“Önerileri dikkatle dinlerdi”
Açılış konuşmalarının ardından ise Moderatörlüğünü Mehmet Alkan’ın yaptığı panele geçildi. Panelde Özden Toker, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, Cumhuriyetin ilk yıllarını, tanıklık ettiği ve yaşadıklarını katılımcılara anlattı. Toker, Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok önemli konuyu Pembe Köşk’teki yemek odasında arkadaşlarıyla görüştüğünü, herkesin fikrini aldığını ve önerileri çok dikkatli dinlediğinden bahsetti.

Toker, Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayatını kaybetmesinin ardından her yere hüzün çöktüğünü, babası İsmet İnönü'nün ağlamaktan kızaran gözlerini kapatmak için gözlükle dolaştığını da anlattı.

“Abilerim de ben de şımarık davranmadık”

Atatürk’ün vefatının ardından toplanan TBMM’de babasının oy birliği ile 2. Cumhurbaşkanı oluşunun haberini alma anını anlatan Toker, “Babam Cumhurbaşkanı seçildikten sonra eve geldi. Ben o sırada odamda öğretmenim ile dersteydim. Sonra ‘Paşa seni çağırıyor’ diyerek beni aşağı çağırdılar. Babamın yanında meclis başkanını ve resmi giyinimli beyler gördüm. Babam bana TBMM’de 2. Cumhurbaşkanı seçildiğini artık bir cumhurbaşkanı kızı olduğumu söyledi. Tekrar odama çıkıp defterimi açtım. Öğretmenim bana neden çağırdıklarını sordu. Babamın cumhurbaşkanı olduğunu söylediğimde bana gülerek ‘insanın babası kaç kez cumhurbaşkanı seçilir. Bugün sana tatil’ dedi. Biz o zamanlar bilmiyorduk tabi. Bizler de Atatürk’ün, babamızın istediği gibi çocuklar olduk. Abilerim de ben de şımarık davranmadık. Bizim hiç kimseden hiçbir aileden farkımız yoktu. Aile bağlarımız, ülkeye saygımız, konuşma tarzımız bütün cumhuriyet çocukları gibi. Atatürk de bize bunu anlatmıştı. Babam da bunu yaşattı” diye konuştu.

Panelin ardından ise Toker, Mehmet Alkan ile hazırladığı ‘Cumhuriyet’le Özdeş Bir Yaşam: Özden Toker’ İsmet İnönü’nün Kızı Anlatıyor isimli kitabını severleri için imzaladı