TGS Eskişehir Şubesi'nce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen "Seçime giderken basın ne diyor?" adlı söyleşiye katılmak üzere kente gelen gazeteci Şirin Payzın, meslektaşlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS Şube Başkanı Şenay Bilik Yıldırım ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Şube Başkanı Sadi Seda ile çok sayıda gazetecinin katıldığı Büyükşehir Belediyesi Konukevindeki etkinlikte konuşan Halk TV'de "Şirin Payzın ile Halk Meydanı" programını yapan gazeteci Şirin Payzın, TGS Eskişehir Şubesi'nce düzenlenen etkinliğe katılmak üzere kente geldiğini söyledi.

Eskişehir'de yerel basından meslektaşlarıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Payzın, İstanbul'da eskiden plazalarda gazetecilik yapan pek çok kişinin şimdilerde evlerinde belki kendi mecralarında mesleğini sürdürmek durumunda kaldığını kaydetti.

Payzın, yerel basının her zaman önemli olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

“Can kaybı sayımız 5 bin 894, yaralılarımız 34 bin 810 kişi” “Can kaybı sayımız 5 bin 894, yaralılarımız 34 bin 810 kişi”

"Ana akım medyayı besleyen damarlar yerel basındır. Türkiye'de güçlü bir geçmişi var yerel basının. Biliyorum ki pek çok arkadaşımız yaptıkları haberler yüzünden tehditlere maruz kalıyorlar,  işlerinden oluyorlar ama bir şekilde yerel basın yaşıyor. Türkiye'de pek çok yolsuzluğu, dönen dolapları, ihale rantlarının haberini yapabiliyorsak bunu yerel gazetecilerin desteğiyle gerçekleştirebiliyoruz. Hepimiz çalışma koşullarımızı, ekonomik durumumuzu biliyoruz. Maalesef özlük haklarımız konusunda ihlaller var. 12 Eylül'den sonra sendika bitirildi. 40 yıldır süren bir rant düzeni medyada da sürüyor. Bunun iyileştirmek için TGS önemli çalışmalar yapıyor. Medyada patronaj ve kült yapılara karşı mücadeleyi sürdürmek gerekiyor. Sendikalı oldukları için pek çok meslektaşımız mağdur oldu, işsiz kaldılar. Ama mücadelemiz devam edecek."

Her türlü baskıya karşı direnirken iktidar baskısıyla da mücadele ettiklerini aktaran Payzın, "Demokrasinin bu kadar yara aldığı... Bu kadar talana, hırsızlığa rağmen... Özgürlüklerin rafa kaldırıldığı bir dönemde halen gazeteciler tüm enerjileriyle haber üretebiliyorlarsa bu, gazeteciliğe duyulan inançtandır. Okuyucuların da bunu görmesi lazım. Tüm imkansızlıklara rağmen bir avuç gazeteci işini iyi yaptığı için olup bitenden haberdar oluyorlar. Gazetecilerin bu mesleğin başında olduğu yapıları kurabilirsek düşünün ülke demokrasisini nerelere taşıyabiliriz... Tüm çalışan gazetecilere selam olsun. Çabamız sürecek... Bu ülke daha güzel günler görecek."

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ve TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü gazetecilerin buruk kutladığını belirterek, çalışma şartlarının giderek ağırlaştığına, ekonomik sıkıntıların çalışanlar üzerinde baskı yarattığına işaret etti.