31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala muhalefet Eskişehir’in sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM’de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarının Eskişehir’e hizmetlerini sıralayan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ölüm yollarından tarifeli uçak seferlerine Eskişehir’in yıllardır süre gelen sorunlarına çözüm üretmeyen iktidarı eleştirdi.

Çakırözer;

CHP İlçe Başkanlarından Ataç'a Ziyaret CHP İlçe Başkanlarından Ataç'a Ziyaret

"Eskişehir halkının oyunu alıp seçilince koşa koşa iktidar partisine giden ve vergilerimizden kendisine peşkeş çekilen teşviklerle karşımıza aday olarak çıkan şahıs 20 yıldır dinlediğimiz masalları tekrar ediyor. Ancak Eskişehirliler buna kanmadı, kanmıyor. Dün kendilerine kimin ne yaptığını, ne yapmadığını iyi biliyor. Eskişehirliler Ayşe Ünlüce'yi Cumhuriyet’in 100'üncü yılında ilk kadın büyükşehir belediye başkanımız yapacak! Yalandan dolandan uzak Kazım Kurt'u ve Ahmet Ataç'ı yine başkan yapacak!

Eskişehir'i talana, ranta asla teslim etmeyecek! 31 Mart’ta yine Eskişehir kazanacak, 1 milyon Eskişehirli hep birlikte kazanacağız” dedi.


Utku Çakırözer; ”Eskişehir Şantaj Siyasetine Ödün Vermez"


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalara ara verecek TBMM’nin son mesai gününde de Eskişehir’in sorunlarını gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim ziyaretlerinde, “Yerel yönetim ile iktidar uyumlu olmazsa size hizmet gelmez” açıklamalarını eleştiren Çakırözer, “AKP’nin şantaj siyasetine Eskişehirliler boyun eğmez” dedi.


Çakırözer: "Ölüm Yollarını, Çevre Yollarını Yapmadılar"

Çakırözer şunları söyledi:


“31 Mart yerel seçimleri öncesinde bu hafta son kez Genel Kuruldayız. Siyasi rekabetin hoşgörü ve kardeşlik içinde yaşanacağı bir seçim diliyoruz ama ülkenin partili Cumhurbaşkanı seçim gezilerinde şantaj siyasetini başlattı bile. ‘Yerel yönetim ile iktidar uyumlu olmazsa size hizmet gelmez’ diyor.

Malumun ilanı. Eskişehir'de hemşehrilerimiz 25 yıldır Prof. Yılmaz Büyükerşen'i ve halkçı belediye başkanlarını seçiyor diye, bu AK Parti iktidarı, çevre yollarımızı, ölüm yollarımızı yapmıyor. Bir tek fabrika açmıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin 7 kilometrelik bağlantısını döşemiyor. Hava limanımız var, tarifeli sefer yok. Küçük sanayi sitemizde kentsel dönüşümü engelliyor, belediyelerimize depreme karşı etüt izni dahi vermiyor. Ödüllü projelerin mimarı belediyelerimize kredi verilmiyor. 2 bin 450 dar gelirli
aileye verdiği TOKİ'den ucuz konut sözü dahi tutmuyor.”


Eskişehir’e yatırım programlarında bile bütçe ayrılmadığını söyleyen Çakırözer, “Her seçim dönemi vaatler verdiler. Akıllı şehir olacaktık. Silikon vadisi olacaktık, hızlı tren üretecektik, serbest bölgemiz olacaktı. Balon turizmi bile yapacaktık… İşte son 3 yılın yatırım programları vaatlerin, sorunların hiçbiri yok, hiçbiri! Bırakın yeniyi yapmayı, elimizdekileri alıp götürdüler.


Bölge mahkememizi, Kalkınma Ajansımızı Bursa'ya, Vakıfları Kütahya'ya bağladılar, demir
yolculuğunun kalesi TÜLOMSAŞ'ı Ankara'ya bağladılar, şehir ekonomisine kaynak olan açık öğretimin milyarlarca lira gelirine el koydular, belediyemizin ellerindeki park ve sanat alanlarına el koydular, aşevlerinin bağış hesaplarını dahi gasp ettiler. Hiçbir şey bulamayınca da stadyumun ismindeki Atatürk'ü kaldırdılar.” diye konuştu.


Vekil Çakırözer; “Kaymaz'da Yeni  Bir İliç İstemiyoruz”


“Diyeceksiniz ki bu Ak Parti hiçbir şey yapmıyor mu?” diye soran Çakırözer, şöyle devam etti:


“Bu Ak Parti Eskişehir'imizi zehirliyor, hem de devlet eliyle! Sivrihisar'daki altın madeni için 2
dev atık barajı yetmedi, şimdi 40 metre derinliğinde, 5,5 milyon metreküp hacimde devasa
3'üncü bir siyanürlü baraj kuruyorlar. Neden? Çünkü ta 500 kilometre öteden, Çanakkale'den
altın buraya getirilip siyanürle ayrıştırılacak. Yeter mi? Yetmez bunlara, şimdi de Tepebaşı ve
Mihalgazi'de seracılık yapılan arazilere altın madeni açacaklar. Bu siyanürcü iktidarı
uyarıyoruz: Eskişehir'imizde yeni bir İliç faciası istemiyoruz, zehir solumak, zehir içmek
istemiyoruz.”


Büyükşehir'den Dev Yatırım


AK Parti'nin tüm engellemelerine rağmen Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yönettiği Eskişehir’in Türkiye'nin en yaşanılır, en güvenli kenti olduğunu vurgulayan Çakırözer, CHP’li Belediyelerin Eskişehir’e hizmetlerini sıraladı:


“İktidarın cezalandırdığı bu kente Yılmaz Büyükerşen 25 yılda tam 27 milyar liralık yatırım
yaptı, 55 kilometre tramvay hattı döşedi. Venedik'e çevirdiği Porsuk Çayı'mızı, art arda açtığı müzelerimizi, parklarımızı görmek için yılda 1 milyon turist geliyor. AKP'nin ithal buğday, ithal hayvan getirip küstürdüğü binlerce çiftçimize hayvan dağıtarak, kasa fabrikası, kurutma
tesisi, soğuk hava depoları kurarak, 100 milyondan fazla tohum, fide ve gübre dağıtarak belediyelerimiz destek oluyor. Bu Ak Parti ülkeyi öyle yoksullaştırdı ki hemşehrilerimiz besin değeri yüksek gıdaya daha ucuza erişebilsin diye günde 300 bin ekmek üretebilen yeni Halk Ekmek fabrikasını açtık. Halk Ekmek, Halk Süt, Halk Yumurta'dan sonra sırada Halk Bakliyat ve Halk Et gelecek.”