Çakırözer, “Milli maçın da oynanacağı Eskişehir’deki stadın ismi eskisinde olduğu gibi Eskişehir Atatürk Satdyumu’dur. Ama stadın ismi resmi kayıtlarda Eskişehir Yeni Stadyumu olarak geçmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanıyoruz. O zaman buraya yakışan da Eskişehirlilerin gönlündeki ismin buraya resmen konmasıdır. 1 milyon Eskişehirlinin çağrısı budur! Bizim stadımızın adı ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’dur” dedi. Çakırözer, konuyu Meclis gündemine de taşıyacak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a, “ ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ tabelasını ne zaman stata asacaksınız?” diye sordu.

YILLARDIR ‘ATATÜRK’ İSMİNİ BEKLİYORUZ

Eskişehir’in Sazova Mahallesi’nde 2016 yılında tamamlanarak açılan yaklaşık 35 bin kişi kapasiteli yeni stadyumun resmiyetteki ismi Eskişehirlilerin çağrılarına rağmen değiştirilmedi. Eskişehirler yeni stadyumunun ismini eski stadyumda olduğu gibi ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ olarak kullanırken,  stadın ismi Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi web sitesi başta olmak üzere resmi kayıtlarda ‘Eskişehir Yeni Stadyumu’ olarak geçmeye devam ediyor. 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 8 Eylül’de oynanacak Milli maç öncesi stadyum önünden çağrıda bulunarak statın resmi kayıtlardaki isminin de ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ olarak değiştirilmesini istedi.

“STADIMIZIN İSMİ ESKİŞEHİR ATATÜRK STADYUMU’DUR”

Çakırözer, Milli maç öncesinde yaptığı açıklamalarda şu çağrıyı yaptı:

Başkan Bozkurt’tan Yağcı’ya Ziyaret Başkan Bozkurt’tan Yağcı’ya Ziyaret

“Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun ismi devletin resmi kayıtlarında, Futbol Federasyonu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Eskişehir Yeni Stadyumu olarak geçiyor. Defalarca Eskişehirliler çağrıda bulundu. Bizim stadımızın ismi 1953’ten bu yana Eskişehir Atatürk Stadyumu’dur. Eski stadın yerine yenisi yapılırsa ismi de aynen devam etmesi gerekir. Bugüne kadar Eskişehirliler çağrıda bulundu, Meclis’te çağrıda bulunduk, spor bakanlarının her birine söyledik. Ama değişmedi! 8 Eylül’de bu stadyumda A Milli Futbol Takımımız maça çıkacak. Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanıyoruz. O zaman buraya yakışan da Eskişehirlilerin gönlündeki ismin buraya resmen konmasıdır. Yani bu stadın adının Eskişehir Atatürk Stadyumu olarak resmi kayıtlara işlenmesi. Zaten gönüllerimizde bu stadın adı Atatürk stadyumu o zaman resmi kayıtlarda aynı şekilde değiştirilmeli. 1 milyon Eskişehirli'nin çağrısı budur! Bizi stadımızın adı Eskişehir Atatürk Stadyumu’dur.”

BAKANA SORDU: “TABELAYI NE ZAMAN ASACAKSINIZ?”

TBMM’de Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi de veren Çakırözer, stadyuma Eskişehir Atatürk Stadyumu tabelasının ne zaman takılacağını sordu.

Çakırözer, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

·         ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ isminin 7 yıldır stada konulmamasının gerekçesi nedir?

·         Eskişehirlilerin sabırla beklediği ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ stat tabelası ne zaman asılacaktır?