Mesai çıkışı servis araçlarına binmek yerine fabrika çıkışına kadar yürüyen Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesine bağlı işçiler artan hayat pahalılığına ve zamlara tepki gösterdiler. Fabrika çıkış noktasında toplanan işçiler adına açıklama yapan Harb-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Bizler Savunma Sanayiinde çalışan işçileriz. Tüm Türkiye kamuoyunun bildiği üzere maaşlarımızın belirlendiği Kamu Çerçeve Protokolü 9 Mayısta imzalanmıştır. Söz konusu protokolde maalesef yalnızca belli bir kesime yüzde 45 zam verilmiştir. Bizler bu sözleşme ile refah seviyemizin artmasını beklerken bu gerçekleşmemiş ülkemizin genel ekonomik durumu ve önüne geçilemeyen enflasyon nedeni ile maaşlarımız tarihte ilk defa bir kaç ay içerisinde erozyona uğramıştır” dedi.

Krizin sorumlusu biz değiliz

Dedublüman ve Yüksek Sadakat Konserleri Pazar Gününe Ertelendi Dedublüman ve Yüksek Sadakat Konserleri Pazar Gününe Ertelendi

Savunma Sanayii çalışanlarının yaptıkları işin önemine de vurgu yapan Atak, “Son dönemde artan döviz kurları, akaryakıt fiyatları, KDV, ÖTV ve harçlarda yapılan artışların tüm temel tüketim mallarını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Atak, “Zamlar biz emekçileri olumsuz yönde etkilemekte, yaşam kalitemizi düşürmekte, geçinemez, barınamaz hale getirmektedir. Ardı arkası kesilmeyen zamlar işçileri, emekçileri, emeklileri, kadınları kısacası hepimizi canından bezdirdi. 9 Mayısta Türk İş, Hak İş tarafından Hükümetle imza altına alınan Kamu Çerçeve Protokolüne bu kapsamda savunma sanayii kısmından bakacak olursak iş barışını bozan, tecrübeye önemini kaybeden ve eşitsizlikler yaratan bir protokol olmuştur. Ülkenin içinde bulunduğu krizi biz yaratmadık, döviz kuru artışlarının nedeni biz değiliz. Ekonomik krizin faturasını neden biz ödüyoruz?”şeklinde konuştu. Atak konuşmasının sonunda sendika olarak taleplerini de sıraladı.