Tepebaşı Belediyesi’nin Almanya’dan kardeş şehir olan Treptow-Köpenick Belediyesi ile birlikte kazandığı “Kentsel Sürdürülebilirlik ve Çevre Koruma” konulu proje yarışması kapsamında ilk çalışma ziyareti Tepebaşı’nda gerçekleşti.


Almanya’dan gelen heyet, Tepebaşı’nın örnek çalışmalarını inceledi. Tepebaşı Belediyesi’nin dünya ve Türkiye’den kardeş kentleri ile temasları devam ediyor. Bu kapsamda Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) tarafından Almanya ve Türkiye arasında yerel yönetim iş birliğini ve karşılıklı iletişimi güçlendirmek amacıyla düzenlenen “Kentsel Sürdürülebilirlik ve Çevre Koruma” konulu proje yarışmasını kazanan Tepebaşı Belediyesi ve Almanya’dan kardeş kent Treptow-Köpenick Belediyesi, projenin ilk ayağı olan çalışma ziyareti Tepebaşı Belediyesi’nde gerçekleştirdi.

Rektör Erdal'dan Başkan Ünlüce'ye Ziyaret Rektör Erdal'dan Başkan Ünlüce'ye Ziyaret


Örnek Çalışmaları Yerinde İncelediler


‘Etkin ve Sürdürülebilir Topluluklar İçin Ortaklıklar Projesi’ kapsamında kardeş şehir Treptow-Köpenick Belediyesi’nden gelen AB ve Şehir Eşleştirme Sorumlusu Sonja Eichmann, Yerel Kalkınma Politikası Koordinatörü Dennis Lumme, Dini Topluluklarda Sürdürülebilirlik Derneği’nden Mrs. Juliane Peschel-Paetzold ve Treptow-Köpenick Temizlik Derneği’nden Mrs. Diana Franz, Tepebaşı Belediyesi’nin
örnek çalışmalarını yerinde inceledi. Sürdürülebilir odaklı uygulamalar hakkında bilgi aldılar.


İki belediyede de iyi uygulamaların incelenmesi ve paylaşmasını hedefleyen projenin ilk aşamasında Eskişehir’e gelen heyet, Tepebaşı Belediyesi’nin akıllı şehir uygulama alanı olan Melih Savaş Yaşam Köyü’nü, Mustafa Kemal Atatürk Su Sporları Merkezini ve Tepebaşı Belediyesi ana hizmet binasını ziyaret ederek Tepebaşı Belediyesi’nin sürdürülebilirlik odaklı uygulamaları hakkında bilgi aldı. Heyet
ziyaretleri kapsamında Geri Dönüşüm Atölyesini, Yeryüzü Ekoloji Okulunu ve Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkını da gezerek çevreyi korumaya yönelik yapılan hizmetler ve çalışmalar hakkında da bilgi aldı.
Çalışmaları yerinde görme imkanı bulan heyet ise gerçekleştirilen çalışmaları çok beğendiklerini belirtti.