Güreş Milli Takım Antrenörü Mehmet Aykol, Türkiye Sportif Yetenek Taraması Projesi ile başarılı çocuklara sporcu kimliği kazandırmak istediklerini belirtti.

Emre Hoca'dan ilk mesai Emre Hoca'dan ilk mesai

Türkiye Güreş Milli Takım Antrenörü Mehmet Aykol, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinatörlüğündeki Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı’ndan bahsetti. Projenin amacının, ilkokul 3’ncü sınıf öğrencilerine uygulanan çeşitli testler ve ölçümler sonucunda farklı spor branşlarına yönlendirildiğini anlatarak, “Tespit edilen doğrultuda üst düzey sporcular yetiştirmek istiyoruz” dedi.

“Milli sporcu dediğimizde, onu halk olarak hissetmeliyiz”
Spor kültürünün bilhassa çocuklar arasında daha geniş kitlelere yaygınlaştırılması gerektiğini belirten antrenör Aykol; “Çocuklar, aileleri tarafından ders ve spor ikileminde kalıyorlar. Bunu ortadan kaldırabilmemiz için en az 3-5 yıllık lisanslı sporcuları ek eğitim puanları ile desteklememiz şart. Sporculara bir kimlik kazandırıp diğer çocuklardan farkını ortaya çıkarmalıyız. Özellikle ‘milli sporcu’ dediğimizde, onu halk olarak daha çok hissettirmeliyiz. Çocuğun diğerlerinden farkı kalmadığı sürece üst düzeyde sporcular yetiştirmemiz daha zor bir hale geliyor” şeklinde konuştu.