Tepebaşı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ile Eskişehir İklim Spor Kulübü bünyesinde yürütülen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programı kapsamında, çocuklara doğa-çevre ve iklim değişikliği bilinci aşılamak amacıyla
başlatılan ‘İklim İzcileri’ programı sürüyor.


Çocuklarda özgüven, sorumluluk duygusu, liderlik, takım çalışması gibi becerilerin geliştirilmesinin hedeflendiği programda, izcilik eğitimi de verildi. Dönem boyunca Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen eğitimler dolu dolu geçti. İzcilik programına katılan öğrencilere izcilik nedir, izciliğin yan amaçları nelerdir ve bir izci ne yapar gibi bilgiler verildi. Ayrıca izci selamlama, tekmil verme ve oba oluşumları gösterildi. Geri kalan vakitte eğlenceli izci oyunları ve şarkıları tekrarlandı. İzci andı, şarkısı ve hitap biçimleri öğretildi.

Çiftçiler Satamadıkları Malları Hayvanlara Yedirdi Çiftçiler Satamadıkları Malları Hayvanlara Yedirdi


Kamp Ateşi Etrafında Toplandılar


İzcilik programına katılan 46 minik izci, öğrendikleri tüm teorik bilgileri Eksi 25 Derneği bahçesinde düzenlenen kamp ile pratiğe döktü. Minik izciler, tüm gün kampta izcilik faaliyetleri, rekreasyon ekibiyle rekreatif oyunlar, parkur ve sportif faaliyetleri gerçekleştirirken, telsiz ve haberleşme araçlarını, balta, bıçak kullanımını, kamp ateşi ve faaliyetlerini öğrendi. Minik izciler, etkinliklerin ardından doğa yürüyüşü gerçekleştirerek doğayı tanıma imkanı da buldu. Akşam saatlerinde ise izciler, kamp ateşi etrafında bir araya gelerek şakılar söyleyip masallar anlattı.


Etkinlik hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 0 (222) 211 40 00 / 3351 - 3353 numaralı telefonlardan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabiliyor.

Editör: Buğrahan Doğangil