Ekim ayında yürürlüğe girecek olan mesafeli sözleşmeler yönetmeliğindeki yeni düzenlemeyle birlikte teknolojik ürünler ile canlı müzayedeyle alınan ürünlerde ‘koşulsuz iade hakkının’ sona ermesini değerlendiren Av. Dr. Ali Önal, “Ayıplı ürünü her şekilde ya da üründen beklediğimiz sonucu alamayacağımız her şekilde biz iade yapabiliriz. Burada sebepsiz iadenin önüne geçen bir durum söz konusu” dedi.

. .

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. 
Düzenlemeyle ilgili değerlendirmede bulunan Av. Dr. Ali Önal, düzenlemenin keyfi satın almalar ve deneme amaçlı siparişlerin önüne geçmek, satıcının mağduriyetini engellemek açısından olumlu olduğunu söyledi. Cayma ve iade hakkının tamamen kaldırılmadığının altını çizen Önal, ayıplı ürünlerde iade yolunun her zaman açık olduğunu kaydetti. Önal düzenlemenin, tüketicinin kararlı davranması ve sebepsiz iade sürecinde satıcıya yüklenen mali yükün azaltılması için önemli olduğunu dile getirdi.

“Ayıp varsa her şekilde iade yolu açık”
Önal, “Bu yeni düzenlemede ‘ben hiçbir şekilde iade edemem’ demek değil. Ayıplı ürünü biz her şekilde ya da üründen beklediğimiz sonucu alamayacağımız her şekilde biz iade yapabiliriz. Bunda herhangi bir sorun yok ancak burada sebepsiz şekilde iadelerin önüne geçen bir durum söz konusu. Özellikle elektronik cihazlarda, kişiye özel ürünlerin bu noktada iade bedelleri hiçbir şekilde karşılanmayacak, iadesi olmayacak. Ayıp varsa her şekilde iade yolu açık. İade edilmesi durumunda da diğer ürünler açısından kargo bedeli tüketiciye ait olacak. Tüketici buradaki masrafların her birini karşılamış olacak" dedi.