Alpu Ziraat Odası Başkanı Hasan Murat Var, açıklanan rakamları 'kabul edilemez' olarak nitelendirerek; "Üreticilerimizin sesi olmak için çıktığımız bu yolda, beni ve yönetim kurulu üyelerimizi bu göreve layık gören çiftçilerimizin desteğini daha yoğun olarak hissetmek istiyoruz." dedi. 

ESO Üyelerine Bilgilendirme Toplantısı ESO Üyelerine Bilgilendirme Toplantısı

"Çiftçilerimizden Desteğe İhtiyacımız Var"

Alpu Ziraat Odası olarak kendilerine üreticilerin sesini duyurma haklarını savunma ve üretimi sürdürebilmeleri için gerekli ortamı sağlama gibi misyonları üstlendiklerini anlatan Başkan Var, şunları dile getirdi: "Üreticiler için sadece  ÇKS belgesi düzenleyerek para toplayan bir anlayışta hiç olmadık. Açıklanan fiyatların ülke gerçekleriyle bağının olmadığını, verilen bu rakamla üreticiye adeta 'üretme kardeşim' dendiğini yasal her platformda haykıracağız. Üreticilerimizden isteğim haklı davamızda bizlere desteklerini tüm kamuoyu nezdinde  göstermeleri. Bizler yasal her zeminde demokratik haklarımızı ve itirazlarımızı dile getireceğiz. Çiftçi arkadaşlarımla birlikte kalabalık şekilde Eskişehir Valiliği'ne siyah çelenk bırakmayı ve haklı serzenişlerimizi bir kez daha tüm Eskişehir ve Türkiye kamuoyuyla paylaşmayı istiyoruz. Diğer ziraat odalarından da beklentimiz seslerini yükseltmeleri ve çiftçileri global canavarlar haline gelen tarım kartellerine yedirmemeleridir."

"Rakamlar Gerçeği Yansıtmıyor"

Alpu Ziraat Odası Başkanı Hasan Murat Var, hububat  fiyatlarının geçen yıla göre sadece  yüzde 10 artışı ifade ettiğine dikkati çekerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “ Gıda Tarım Ormancılık Bakanlığı'nın fiyat açıklamasını ilk gördüğümde hemen tüm çiftçiler gibi gözlerime inanamadım ve asılsız bir  sosyal medya provokasyonu sandım. Ne yazık ki rakamlar gerçekmiş ancak gerçeklikle hiçbir  bağlantısı yok. 

"Al Garibe Vur Garibe OImaz"

Biz sadaka değil haklarını alın terlerinin karşılığını istediklerini kaydeden Alpu Ziraat Odası Başkanı Hasan Murat Var, “Fiyatlar acilen tekrar güncellenmeli. Geçen sene ton fiyatı 8 bin 250 TL olan  ekmeklik buğday bu sene yüzde 10 gibi artırılarak 9 bin 250 TL açıklandı. Eğer bu fiyatlar mantıklı ise geçen sene 4 lira olan ekmek nasıl 10 lira oluyor. Aklımızdan deli sorular geçiyor. Çiftçilerin ölüm fermanını açıkladınız. Bu fiyatı açıklamak için çok mu hesap kitap yapıldı. Ülke düzelecekse biz malımızı bedavaya verelim daha iyi.  Al garibe vur garibe olmaz.” diyerek sözlerine son verdi. 

Editör: Buğrahan Doğangil